wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hagengebirge 2017

Hagengebirge 2017

Opublikowano: 24-09-2017; 20:11 przez Ewelina Raczyńska | Modyfikacja: 10-10-2017; 21:34 przez Ewelina Raczyńska

W dniach 21.07.2017-20.08.2017 odbyła się kolejna wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław i Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w austriacki masyw Hagengebirge.

Podobnie jak w latach poprzednich główne siły zamierzaliśmy skoncentrować na działalności w Jaskini Ciekawej (Interessante Höhle), która po zeszłorocznej wyprawie miała 19032 m długości i -639 m głębokości.

Pierwszym celem była kontynuacja eksploracji Meandra Stropowego, znajdującego się na południowym krańcu jaskini. Już po zeszłorocznej eksploracji wiedzieliśmy, że tylko najwyższe piętra meandra dają jakąkolwiek możliwość poruszania się. Podobnie było w tym roku. Czyni to eksplorację żmudną i powolną, a poręczowanie pochłaniające duże ilości sprzętu. Ważne jest natomiast, że meander zmierza w bardzo pożądanym kierunku. Przebiega bowiem pod południowo-wschodnim ramieniem Kahlersberga, co daje perspektywy na połączenie z jednym z wysoko położonych otworów i tym samym zwiększenie deniwelacji jaskini. Odkrycie nowego otworu skróciłoby czas potrzebny na dojście na przodek i tym samym przyspieszyło postępy w eksploracji. Istotnym odkryciem było pogłębienie Studni Jednej Nocy, znajdującej się w rejonie meandra Malina. Na dnie studni trafiliśmy na dobrze rozwinięty meander z aktywnym przepływem wody. Można go eksplorować zarówno po górę jak i w dół. Eksploracja została zakończona nad 13-metrową kaskadą. Ten ciąg rozwinięty jest na dotychczas nieznanej nam szczelinie. Póki co poznany jest na stosunkowo niedługim odcinku, ale wiele wskazuje na to, że powstał na równoległym pęknięciu co Kaskady Wiktorii. Daje to duże nadzieję, że właśnie w tym miejscu znajdziemy ciągi prowadzące do głębokich partii jaskini.

Eksplorowaliśmy również w Partiach Optymistycznych oraz we wstępnych partiach Meandra Zachodniego. Łącznie w Jaskini Ciekawej skartowaliśmy 878 m i po tegorocznej wyprawie mierzy ona 19910 m. Działaliśmy także w – położonej nad środkową częścią Jaskini Ciekawej – jaskini B3/6. Posunęliśmy się kolejne metry w dół i choć połączenia jeszcze nie ma, to cieszy nas, fakt, że udało się nawiązać kontakt głosowy pomiędzy zespołami przebywającymi jednocześnie w obu jaskiniach. Kilka akcji poświęciliśmy na działalność w jaskini „37”. Możliwość przebywania w tej pionowej jaskini bardzo uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Z tego powodu, na wejścia decydowaliśmy się tylko wówczas, kiedy wszystkie prognozy zapewniały o braku deszczu. Po zjazdach obszernymi studniami dotarliśmy do dwóch ciasnych przodków na -265 m i 300 m. W przyszłym roku czekają nas próby przejścia ciasnot, a także sprawdzanie licznych okien i rozgałęzień studni. Niestety, z uwagi mało stabilną pogodę pod koniec wyprawy, nie udało nam się skartować tegorocznych odkryć w „37”.

 

IMG_8052_Dorzecze

 

W wyprawie „Hagengebirge 2017” udział wzięli:

Konrad Chojnacki (SW), Krzysztof Chojnacki (SW), Małgorzata Czeczott (UKA W-wa), Sławomir Heteniak (ST), Michał Humienik (SW), Krzysztof Kołodziejczyk (TKG Vertical), Mirosław Kopertowski (SGW), Arkadiusz Kus (SKTJ), Dariusz Lubomski (SKTJ), Karol Makowski (SŁ), Rafał Mateja (SGW), Damian Maślakiewicz (SŁ), Anna Nalewaja (SKTJ), Tomasz Olczak (SŁ), Radosław Paternoga (SKTJ), Marcin Słowik (SŁ), Marek Stawiasz (SKTJ), Marta Walczewska (SKTJ), Marek Wierzbowski – kierownik (SGW), Adam Władziński (SKTJ).

 

Radosław Paternoga

 

Wizualizacja ciągów Jaskini Ciekawej (na czerwono partie odkryte w 2017 roku):

Partnerzy