Obóz unifikacyjny w Dolomitach (i Val di Mello)
termin 8 – 18 sierpień
W drugim tygodniu sierpnia rozpoczął się obóz wspinaczkowy w Dolomitach. Niestety pogoda nie sprzyjała. Jedynie zespół, który pojawił się dwa dni przed planowanym terminem przyjazdu miał szansę na wspięcie się południową, wysoką na 900m ścianę Marmolady i tę szansę wykorzystał robiąc na rozwspinanie tamtejszy klasyk, drogę Don Quichota.
Pogoda na kolejne dni zapowiadała się burzowo, wysoko w górach spadł śnieg, a temperatura odczuwana na Marmoladzie dochodziła do -10oC. Dzień wcześniej tuż przed opadem udało się jeszcze wspiąć w masywie Selli na Piz Ciavazes i na ścianie Avancorpo Gran Vernel.
Ze względu na słabe prognozy, zadecydowaliśmy o przeniesieniu się spod Marmolady w rejon z lepszą pogodą. Padło na granitowe Val di Mello. Tutaj nawet przy popołudniowych burzach istniała spora szansa na rzetelne powspinanie się. Temperatury zapowiadały się zdecydowanie wyższe jak te pod Marmoladą, co później niestety stało się uciążliwe.
Po pierwszym dniu po urobieniu przez większość osób różnymi wariantami klasyku rejonu Oceano Irrazionale uznaliśmy, że wybór miejsca był trafiony. Rejon słynie z tradowego wspinania na ścianach o wysokościach dochodzących do 700m. Wizytówką Val di Mello są bez wątpienia rajbungi, zazwyczaj z rzadką asekuracją ze spitów. Około 5 spitów przypadających na wyciąg 50m jest tutaj standardem.
Na naszym wyjeździe nie obyło się bez lotów zakończonych otłuczeniami i obtarciami. Generalnie wspinaliśmy się niemal codziennie, często mieszając zespoły. Jedynie dzień gorszej pogody został wykorzystany do poprowadzenia zajęć na temat sprzętu oraz stanowisk. Ostatnie dni wyjazdu ze względu na wysokie temperatury nie sprzyjały prowadzeniu trudnych dróg w Val di Mello, gdzie większość interesujących ścian ma wystawę południową. Dobrą decyzją kilku uczestników obozu było przeniesienie się na 2 dni do wyżej położonej doliny Val di Zocca.
Wydaje się, że obozy tego typu, na których dochodzi do unifikacji i integracji środowiska stanowią jeden z lepszych sposobów do rozwoju wspinania szczególnie u młodych wspinaczy, a starszych uczestników takich wyjazdów motywuje do ciągłej pracy nad sobą 😛
Kalendarium wyjazdu:
8 sierpień
Marmolada
-
Don Quichot, VI+, 800m, os, Michał Przybyło, Bartek Kurowski
9 sierpień
Piz Ciavazes (rejon Sella)
-
Roberta 83, 300m, 7a, os, Łukasz Kołodziej, Magda Nowak
Avancorpo Gran Vernel (w masywie Marmolady)
- Linea d’Ombra, 7a+, RP, 250m, Tomek Olszewski, Paweł Zieliński
- Mega Grip, 7b+, Flash, 250m, Staszek Piecuch, Jan Kuczera
10 sierpień
Opad deszczu i wspinanie w skałach w rejonie Marmolady
11 sierpień
Długoterminowe załamanie pogody w Dolomitach. Przejazd do Arco i po kilkugodzinnym wspinaniu w skałach przejazd do Val di Mello.
12 sierpień
Precipio Degli Asteroidi
-
Oceano Irrazionale, 6b, 400m, os:
Paweł Zieliński, Bartek Kurowski
Magda Nowak, Jan Kuczera
Staszek Piecuch, Łukasz Kołodziej (wariantem dolnym za 6c)
-
Stimolina, 6b próba zakończona po solidnym locie na 3 wyc. przez zespół Michł Przybyło, Tomek Olszewski
13 sierpień
Dimore Degli Dei
-
Albero Delle Pere, 6a 210m, os Magda Nowak, Michał Przybyło
-
In Obliquoa a Destra, 6c, 200m, os
Bartek Kurowski, Jan Kuczera
Paweł Zieliński, Staszek Piecuch
-
Kundalinin, 6a+, 320m, os, Tomek Olszewski, Łukasz Kołodziej
14 sierpień
Dimore Degli Dei
-
Kundalinin, 6a+, 320m, os + Luna Nascente, 6b, 340m, os Magda Nowak, Paweł Zieliński
15 sierpień
Monte Qualido
-
StarGate. 7b+ (7b?), 700m,os, Staszek Piecuch, Jan Kuczera oraz zaawansowana próba zespołu Łukasz Kołodziej, Bartek Kurowski.
16 sierpień
Dzień odpoczynkowy,
warsztaty na temat sprzętu i stanowisk asekuracyjnych
17 sierpień
Dimore Degli Dei w Val di Mello
- Pilastro del Bastogene 7b, 230m, wyc 7b na A0, reszta do 6c+ rp, + Luna Nascente, 6b, 340m, os Staszek Piecuch, Jan Kuczera
Prezipicio Degli Asteroid w Val di Mello
-
nr 11 wg przewodnika Val di Mello, 6a, ok 250m, os, Bartek Kurowski, Łukasz Kołodziej
Punta Allievi w Val di Zocca
- Inschallah, 6b+, os, 670m, Paweł Zieliński, Tomek Olszański
- Cosi e Se Vi Pare, 6b, os 650m, Magda Nowak, Michał Przybyło
18 sierpień
Punta Rasica w Val di Zocca,
- Lady D, 6b, 500m,os, Tomek Olszański, Paweł Zieliński
Wwspinanie w pobliskich skałach, Kurowski, Kołodziej, Piecuch, Kuczera
Powrót do Polski
W imieniu swoim i wszystkich uczestników obozu chciałbym podziękować PZA za dofinansowanie wyjazdu,
Jan Kuczera (instruktor PZA)
Na temat obozu
Obóz ten jest częścią projektu unifikacyjnego PZA, w którym mniej doświadczeni wspinacze z aspiracjami sportowymi będą wspinać się pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Zorganizowany został z inicjatywy Komisji Szkolenia KWSiW i KWW PZA. Celem projektu jest wsparcie rozwoju wspinaczy w preferowanym wieku 21 -30 lat z różnym doświadczeniem w rozwoju wspinaczkowym od „tradu” w skałach, poprzez ubezpieczone drogi wielowyciągowe, po górskie wspinanie – letnie i zimowe. Poza wspinaniem, celem jest też integracja środowiska wspinaczkowego oraz wymiana doświadczeń. W realizację projektu zaangażowani będą instruktorzy PZA, a także aktywni i doświadczeni wspinacze z długoletnim stażem. W dalszej perspektywie planowane są coroczne obozy w skałkowe rejony tradowe i wielowyciągowe oraz górskie, zarówno latem jak i zimą.
Decydującym kryterium naboru będzie odpowiedni wykaz przejść, kryteria wiekowe będą drugorzędne.