Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się już dziewiąta letnia wyprawa w Góry Prokletije (Czarnogóra).
Wyprawa odbyła się w dniach od 11 lipca do 3 sierpnia 2014. Jak w poprzednich latach eksploracja była prowadzona we wschodniej części masywu Beliča, w okolicy Doliny Skripa oraz szczytu Maja Kolata. Organizatorem był Wielkopolski Klubu Taternictwa Jaskiniowego z Poznania, Speleoklub Świętokrzyski z Kielc oraz Akademski Speleolosko Alpinisticki Klub (ASAK) z Belgradu.
Główne działania eksploracyjne były prowadzone w rejonie Jaskini Entuzjastycznej, do której dołączona została znana z roku 2013 Jaskinia Nadzwyczajna oraz odkryta w br. Jaskinia 03 062. W efekcie powstał 5-otworowy system Jaskini Entuzjastycznej.
Jaskinia Entuzjastyczna (fot.M.Milewska-Moult)
Kontynuowana była eksploracja w najgłębszej jaskini na tym obszarze – Jaskini Górniczej do której zorganizowane zostały dwie akcje z biwakiem. Niestety jaskini nie udało się pogłębić, a w wyniku eksploracji połączyły się ze sobą znane wcześniej partie, poprzez zjazdy równoległymi studniami.
Jaskinia Górnicza – Studnia Pszczółki Mai (fot.Z.Tabaczyński)
W wyniku prac poszczególne jaskinie uzyskały następujące parametry:
- Jaskinia Górnicza (03 013, den. 516, dł. 1629) – jaskinia zwiększyła deniwelację do 519 m, natomiast długość do 1746 m,
- Jaskinia Entuzjastyczna (03 147, gł. 155 m, dł. 1134), połączyła się z Jaskinią Nadzwyczajną (00 143, den. 100 m, dł. 198 m), odkrytą w 2013 oraz odkrytą w bieżącym roku Jaskinią 03 062 (den. 112 m, dł. 198 m) w duży System Jaskini Entuzjastycznej z 5 otworami, który osiągnął razem 1913 m długości i 216 m głębokości,
- Smocza Jama (03 151 den. 53 m, dł. 205 m), jaskinia zwiększyła długość do 245 m i głębokość do 96 m.
Ponadto zostały odkryte i zinwentaryzowane obiekty takie jak:
- Jaskinia Gajgur (03 064), den. 71 m, dł. 174 m,
- Jaskinia (03 061), den. 173 m, dł. 397.
Otwór Jaskini 03 061 (fot.M.Milewska-Moult)
W czasie wyprawy prowadzona była również powierzchniowa działalność eksploracyjna, w wyniku których sprawdzono kilka otworów. Na uwagę zasługuje Jaskinia T5 o głębokości ok. 20 m do której powrócimy w roku następnym. Sprawdzane były również niektóre partie Jaskini Gigant oraz Jaskini w Trzech Kopcach – niestety bez większych rezultatów.
Podsumowując w roku 2014 pomierzono ponad 1500 m nowych ciągów pomiarowych. Należy nadmienić, że w br. w Górach Prokletije było wyjątkowo deszczowe lato. Właściwe tylko dwa dni były bez deszczu, a w trzecim tygodniu wyprawy miały miejsce, ciągłe 12 i 14-godzinne opady.
Ratowanie bazówy w nocy po wichurze (fot.M.Milewska-Moult)
Wyprawa działa w porozumieniu z Czarnogórską Federacją Speleologiczną i Parkiem Narodowym Prokletije. Całość dokumentacji zostanie umieszczona na stronie wyprawy: www.prokletije.pl
W wyprawie udział wzięli:
WKTJ: Dorota Drzewiecka, Dominika Jankowiak, Ditta Kicińska, Anna Lipko, Słamomir Kozłowski, Paweł Lulek, Adam Łada, Michał Macioszczyk, Łukasz Marciniak, Marietta Milewska – Moult, Anthony Moult, Krzysztof Najdek (kierownik wyprawy), Krzysztof Piotrowski, Magdalena Pilarska, Grzegorz Sokół, Joanna Szukała, Zbigniew Tabaczyński oraz SŚ: Paweł Niziołek, Piotr Mazur, STJ KW Kraków – Paulina Załubska, Tomasz Pawłowski i grotołazi ze Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.
Składamy podziękowania dla Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu za wsparcie finansowe, dla firmy Alpinex za elektrownię słoneczną oraz firm Rock and Ice i Fixe za rabaty cenowe na sprzęt potrzebny do eksploracji.
Krzysztof Najdek