Tegoroczne centralne szkolenie z technik zaawansowanych w autoratownictwie jaskiniowym zostało podzielone wzorem ubiegłych lat na dwa etapy tj. część jurajską oraz część tatrzańską.
W dniach 28-29 czerwca 2014 odbyło się szkolenie z technik zaawansowanych autoratownictwa jaskiniowego w Podzamczu. W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy zajęć ćwicząc na poszczególnych stanowiskach zunifikowali techniki podstawowe, poznane w trakcie szkoleń klubowych (m.in. uwalnianie poszkodowanego z przyrządów do zjazdu i do wychodzenia).
Fot. M. Słowik
Ponadto zaprezentowano, a następnie zostały przećwiczone, techniki zaawansowane tj. m.in. metoda hiszpańskiej przeciwwagi, metoda bloczka ruchomego, uwalnianie poszkodowanego z trawersu lub tyrolki, a także uwalnianie poszkodowanego, który wjechał w ucho przepinanki.
Fot. M. Słowik
Kolejnego dnia uczestnicy ćwiczeń bogatsi o uzyskaną dzień wcześniej wiedzę mieli okazję przećwiczyć poznane i zunifikowane techniki w warunkach jaskiniowych.
Niedzielne ćwiczenia zostały przeprowadzone w jaskiniach okolic Rodak oraz Mirowa. Przeprowadzono pozorowane akcje w zespołach 5-cio osobowych z użyciem sprzętu osobistego i zespołowego, gdzie podczas wyjścia taternickiego zdarzył się wypadek pozwalający poszkodowanemu na wyjście z jaskini jednakże przy współudziale pozostałych członków zespołu. Zadaniem uczestników było dotarcie do poszkodowanego, udzielenie „prowizorycznej” pierwszej pomocy oraz transport poszkodowanego na powierzchnię. Zajęcia odbyły się w następujących jaskiniach: Jaskinia Piętrowa Szczelina (transport od Korytarza Kryształowego do otworu), Jaskinia Józefa (transport od sali na dnie Studni Kolumnowej przez Studnię Asa do otworu), Jaskinia na Świniuszce (transport od dna do otworu), Jaskinia Rysia – tutaj działały dwa zespoły, pierwszy od dna do otworu, drugi od Partii Księżycowych do otworu.
W ćwiczeniach wzięło udział 20 taterników oraz 2 członków PSP Kielce. Kadrę szkoleniową stanowili: Robert Matuszczak, Arkadiusz Brzoza, Piotr Sienkiewicz, Marcin Pruc oraz Dariusz Sapieszko.
Fot. M. Słowik
Drugi etap szkolenia z autoratownictwa czyli centralne manewry autoratownictwa jaskiniowego został przeprowadzony w dniach 11-13.10.2014 w jaskiniach Tatr Zachodnich.
Pierwszego dnia zajęć przeprowadzono unifikację dotychczas poznanych technik oraz zaprezentowano zarys kwestii związanych z pierwszą pomocą w warunkach jaskiniowych (budowa punktu cieplnego, opieka nad poszkodowanym, wsparcie psychologiczne i inne). Zajęcia odbyły się w Jaskini Czarnej na 5 stanowiskach na odcinku od otworu głównego do Trawersu Herkulesa.
Fot. M. Słowik
Kolejnego dnia uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i przeprowadzono pozorowane akcje, które mogłyby się wydarzyć w trakcie typowych akcji taternickich. Zajęcia odbyły się w następujących jaskiniach: Jaskinia Czarna na odcinku od Partii Królewskich do otworu głównego, Jaskinia Marmurowa na odcinku od zjazdu studnią Czarna Baszta do otworu, Jaskinia Pod Wantą na odcinku od dna do otworu oraz Jaskinia Wielka Litworowa na odcinku od trawersu na Studnią Flacha do otworu. Uczestnicy mieli za zadanie przede wszystkim dotrzeć do poszkodowanego, który doznał urazu, następnie należało w odpowiedni sposób uwolnić poszkodowanego, który najczęściej wisiał na linie. W dalszej części ranny był zwożony lub wyciągany w bezpieczne miejsce, gdzie należało zidentyfikować uraz oraz opatrzyć poszkodowanego. Następnie w oparciu o punkt cieplny należało zorganizować akcję transportu poszkodowanego na powierzchnię.
Fot. M. Słowik
Ostatniego dnia ćwiczeń przeprowadzono pozorowane akcje w jaskiniach: Kasprowa Niżnia, Kasprowa Średnia oraz Kasprowa Wyżnia. Dodatkowo w partiach przyotworowych Jaskini Kasprowej Niżniej, dzięki uprzejmości Miłosza Dryjańskiego, udało się przetestować system komunikacji Cave Link, gdzie nawiązano połączenie pomiędzy otworem jaskini a drugim urządzeniem, które znajdowało się wewnątrz jaskini.
Fot. T. Piotrowski
W ćwiczeniach wzięło udział 22 taterników oraz 2 członków PSP Kielce.
Kadrę szkoleniową stanowili: Robert Matuszczak, Arkadiusz Brzoza, Bartosz Sierota, Marcin Pruc oraz Dariusz Sapieszko.