wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hagengebirge 2012

Hagengebirge 2012

Opublikowano: 8-09-2012; 21:24 przez mteg

Zgrupowanie „Hagengebirge 2012” było jedenastą z corocznie organizowanych wypraw w alpejski masyw Hagengebirge, położony w austriackiej części Alp Berchtesgadeńskich. W zeszłym roku eksplorowaliśmy przede wszystkim Jaskinię Ciekawą (Interessante Höhle). Osiągnęliśmy w niej 7125 metrów długości, co przesunęło ją na 3. miejsce w masywie Hagengebirge pod względem długości. Głównym celem tegorocznej wyprawy było kontynuowanie eksploracji tej jaskini.

Hagengebirge 2012
Fot. Jakub Nowak

W związku z wyjątkowo suchym latem postanowiliśmy kontynuować zjazdy w najgłębszym punkcie jaskini. W zeszłym roku natrafiliśmy tam na duże trudności wodne. W tym roku z wodą nie było dużych problemów, więc systemem pionowych ciągów udało nam się zjechać do głębokości -384 m. Dalszą drogę zamknął nam jednak syfon. Działaliśmy również w Partiach pod Studnią z Wiszącą Półką i Partiach Optymistycznych. Szczególnie interesujące wydają się odkrycie w tych drugich. Natrafiliśmy tam na skomplikowany morfologicznie system korytarzy. W odróżnieniu od innych ciągów jaskini, nie obierają one jakiegoś konkretnego kierunku. Dokładna analiza przebiegu tych partii powinna być kluczem do dalszych odkryć. Działaliśmy także w najodleglejszych partiach jaskini – na końcu Menandra Zachodniego. Najciekawszym odkryciem było znalezienie kolejnego ciągu zmierzającego w kierunku jeziorka Seeleinsee. W 2012 roku w Jaskini Ciekawej odkryliśmy 3030 metrów korytarzy. Obecnie jaskinia ma 10155 metrów długości i 384 m głębokości.

W odkrytej w zeszłym roku jaskini Kitzgrabenwasserschacht udało nam się przejść zacisk w najgłębszym miejscu. Ciąg kaskadek doprowadził do syfonu, który na głębokości -123 m zamknął dalszą drogę. Odkryliśmy także starą poziomą rurę, niekomfortową dla poruszających się nią, lecz rokującą możliwości odkrycia innego pionowego ciągu. Kitzgrabenwasserschacht po tegorocznych odkryciach ma 225 m długości i 123 m głębokości.

Jak zwykle co roku prowadziliśmy działalność powierzchniową. Dużo czasu poświęciliśmy penetracji rejonów położonych nad Partiami Optymistycznymi. Marzy nam się odkrycie, w tamtym miejscu, nowego otworu Jaskini Ciekawej. Niestety wciąż nie możemy znaleźć studni, którą przedostaniemy się w głąb masywu. Po serii wycieczek i szeregu obserwacji wiemy przyjemniej, w których partiach tego rejonu należy dalej działać. Nowych otworów szukaliśmy również w die Roten Steiner i Graflschluml. Odkryliśmy tam jaskinię Schattenhöhle o długości 115 m i głębokości 60 m.

Na wyprawie pożegnaliśmy się z eksploracją Jaskini w Czerwonych Kamienieniach (Höhle in Roten Steinen). Zdeporęczowaliśmy z niej liny wiszące do głębokości -410 m.

Dziękujemy PZA za wsparcie finansowe wyjazdu. Za pomoc chcielibyśmy również podziękować producentowi lin Tendon, firmie Explorer i Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg.

W tegorocznej wyprawie (27.07.2012-18.08.2012) zorganizowanej przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego i Sekcję Grotołazów Wrocław udział wzięli Jan Dudziec (SW), Maciej Dziurka (RKG „Nocek”), Bartosz Grancow (SŁ), Michał Humienik (SW), Mirosław Kopertowski (SGW), Dariusz Lubomski (SKTJ) Karol Makowski (SŁ), Rafał Mateja (SGW), Jakub Nowak (KKTJ), Tomasz Olczak (SŁ), Radosław Paternoga (SKTJ), Aleksandra Puchalska (SKTJ), Oliwia Ryśnik (SW), Marek Wierzbowski – kierownik (SGW).

Radosław Paternoga

Partnerzy
Partnerzy techniczni