wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Karta grotołaza – czas na decyzję

Karta grotołaza – czas na decyzję

Opublikowano: 27-10-2017; 11:20 przez Ewelina Raczyńska | Modyfikacja: 27-10-2017; 11:49 przez Ewelina Raczyńska

Przy okazji sprawozdawczego spotkania KTJ PZA, które będzie miało miejsce w 18 listopada 2017, chcemy wspólnie z delegatami klubów podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia lub nie Karty Grotołaza do naszego systemu szkolenia.

 Przypominamy, że pomysł ten jest inicjatywą kilku młodych instruktorów ze Śląska i Zagłębia. Zgodnie z ich propozycją, kluby miałyby możliwość realizowania szkolenia podstawowego w dwóch etapach. Oczywiście część klubów już w tej chwili prowadzi szkolenie w trybie modułowym, nowością ma być jednak możliwość wydania szkolonemu nowego dokumentu związkowego – Karty Grotołaza – potwierdzającego ukończenie pierwszej części, posiadanie ustandaryzowanych umiejętności oraz aktywne uczestnictwo w określonej liczbie wyjść do jaskiń o charakterze jurajskim.

 Aplikowanie do PZA o wydanie karty grotołaza byłoby całkowicie opcjonalne. Kluby, które nie będą chciały korzystać z tej możliwości prowadziłyby kursy podstawowe na dotychczasowych zasadach.

Przypominamy też, że w założeniu pomysłodawców celem tej zmiany ma być przyciągnięcie większej liczby osób do klubów jaskiniowych i na kursy podstawowe. Niektóre małe kluby zrzeszone w PZA od lat miewają bowiem kłopoty ze skompletowaniem grup na nowe kursy. Możliwość uzyskania w stosunkowo krótkim czasie konkretnych umiejętności potwierdzonych oficjalnym dokumentem być może pomogłaby podjąć decyzję o rozpoczęciu szkolenia tym, którzy nie są pewni, czy jaskinie w ogóle są dla nich. Być może szkolenie do Karty Grotołaza stanowiłoby ciekawą propozycję dla osób, które potrzebują nieco wolniejszego tempa rozwoju swojej kariery jaskiniowej i nie chcą w kilka miesięcy po rozpoczęciu swojej przygody z jaskiniami ruszać już w Tatry. Możliwe, że jako środowisko stworzylibyśmy też ciekawą ofertę dla osób, których zainteresowania jaskiniowe z założenia skupione są na rejonach poza Tatrami.

Wydaje się nam, że zapewniliśmy wystarczającą przestrzeń do dyskusji o tym pomyśle. Temat Karty Grotołaza przewijał się już na spotkaniach KTJ PZA z przedstawicielami klubów, na I Ogólnopolskim Forum Speleo i na ostatnich unifikacjach instruktorskich.

Zauważyliśmy pewne rozbieżności pomiędzy dyskutującymi co do tego, jaka część programu szkolenia byłaby obowiązująca do wydania Karty Grotołaza, co do ewentualnego egzaminu czy liczby i charakteru wymaganych przejść. Te kwestie wydają się nam jednak technicznymi drobiazgami, które powinny być rozstrzygnięte przede wszystkim w gronie instruktorów. Dużo bardziej istotne jest zasadnicze pytanie: czy to w ogóle ma sens?

Czy wprowadzając Kartę Grotołaza rzeczywiście przyciągniemy więcej kursantów do małych klubów? Czy może wręcz przeciwnie – zmniejszymy motywację do ukończenia szkolenia w Tatrach? To trudne pytania i chcielibyśmy odpowiedzieć na nie wspólnymi siłami.

Prosimy w związku z tym delegatów wybierających się na spotkanie przy okazji Speleokonfrontacji o przedyskutowanie sprawy Karty Grotołaza z kolegami w klubie – i przede wszystkim, z Zarządem klubu. Liczymy na to, że na listopadowym spotkaniu przedyskutujemy ostatnie wątpliwości co do tego projektu i zagłosujemy: tak, czy nie.

 

Komisja Taternictwa Jaskiniowego

Partnerzy