W dniach 11-12.06.2011 odbył się centralny kurs autoratownictwa jaskiniowego. Harmonogram tegorocznej edycji został dostosowany do sugestii ze strony środowiska instruktorskiego oraz taternickiego.
Pierwszego dnia zostały szczegółowo omówione zaawansowane techniki autoratownictwa m.in. hiszpańska przeciwwaga, metoda bloczka ruchomego, uwalnianie poszkodowanego z trawersu.
Góra Birów – pierwszy dzień ćwiczeń
W końcowym etapie ćwiczeń przeprowadzono unifikację technik podstawowych tj. uwalnianie poszkodowanego z przyrządów do wychodzenia metodą przeciwwagi, metodą croll w croll oraz z przyrządów do zjazdu. Omówiono również szczegółowo metody zrywania shunta pod obciążeniem. Podkreślony został fakt, że znajomość technik autoratownictwa pozwala na sprowadzenie poszkodowanego w bezpieczny teren wykorzystując do tego celu wyłącznie posiadany sprzęt osobisty oraz zespołowy. Omówiono też kwestię postępowania z poszkodowanym w trakcie zjazdu z ratownikiem.
Uwalnianie poszkodowanego z trawersu, zjazd z poszkodowanym przez węzeł i przez przepinkę, z lewej strony – wyciąganie poszkodowanego – metoda bloczka ruchomego i hiszpańska przeciwwaga.
Metoda bloczka ruchomego
Kolejnego dnia ćwiczenia odbyły się w jaskiniach Sokolich Gór. Grupa ćwiczących została podzielona na 4 zespoły, które pod okiem instruktorów przeprowadziły pozorowane działania mające na celu przećwiczenie wcześniej poznanych i zunifikowanych technik autoratowniczych.
W Jaskini Koralowej działały trzy zespoły. Przeprowadzono równolegle trzy pozorowane akcje wykorzystując techniki autoratownicze w oparciu o punkt cieplny zbudowany w Sali Gotyckiej. Zadaniem jednej z grup było przetransportowanie poszkodowanego z sali MGG, który doznał urazu w trakcie pokonywania odcinka linowego poprzez WAR do punktu cieplnego. Ponadto prowadzona była pozorowana akcja ratunkowa z Sali Zawaliskowej przez ciasnoty Ucha Igielnego do otworu jaskini.
W Jaskini Wszystkich Świętych działał jeden zespół, którego zadaniem było przetransportowanie poszkodowanego z dna jaskini przez Most Herberta do otworu.
W trakcie dwudniowych ćwiczeń udało się zrealizować w całości zakładany program.
Jaskinia Wszystkich Świętych – hiszpańska przeciwwaga
W kursie brali udział członkowie WKTJ, SGW, AVEN Sosnowiec, KKS, TKTJ, STJ KW Kraków oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Kadrę instruktorską stanowili: Robert Matuszczak, Piotr Słupiński, Filip Filar, Tomasz Jaworski oraz Dariusz Sapieszko.
Uczestnicy ćwiczeń
Zdjęcia:
Aleksandra Adamczyk
Paweł Klimkiewicz
Sławomir Pytel
Dariusz Sapieszko