wróć
Polski Związek Alpinizmu

Kartowanie znów w Łutowcu!

Opublikowano: 16-06-2016; 10:55 przez Darek Lubomski | Modyfikacja: 16-06-2016; 17:46 przez mteg

W dniach 11 – 12.06.2016 odbył się podstawowy kurs kartowania jaskiń.

Podczas pierwszego dnia szkolenia, uczestnicy wysłuchali wykładu wstępnego i przystąpili do praktycznej nauki mierzenia i sporządzania notatek terenowych w prawdziwych jurajskich jaskiniach. Podzieliliśmy się na trzy grupy, po trzy zespoły każda, które udały się do jaskiń: Trzebniowskiej, Ludwinowskiej i w Sokolnikach.

Po wspólnym obiedzie, zebrane dane zostały krok po kroku przeliczone do postaci umożliwiającej ich wykreślenie na czysto. Mimo tego, że komputerowe przetwarzanie danych jest obecnie standardem, na początek kursanci używali do obliczeń wyłącznie arkusza kalkulacyjnego, w charakterze „trochę mądrzejszego kalkulatora”. Swój pierwszy plan sporządzili zaś na papierze milimetrowym, aby zyskać świadomość, jak też w istocie przebiegają wykonywane przez specjalistyczne programy obliczenia.

pic-papier

Drugi dzień rozpoczął się od wykonania w dziesięć minut dokładnie tych samych obliczeń i dokładnie tych samych wykreśleń, ale tym razem przy pomocy programu Survex. Następnie, używając pakietu graficznego Inkscape z rozszerzeniami jaskiniowymi, wspólnymi siłami staraliśmy się opracować sporządzone poprzedniego dnia plany – wczytane jako skany – do postaci nadającej się do publikacji. Jak zwykle, ograniczony czas pozwolił w istocie tylko na zasygnalizowanie pewnych tematów i pewnych technik; kursanci otrzymali jednak instrukcję krok-po-kroku, pozwalającą im dokończyć ćwiczenia z oprogramowaniem kartograficznym w domu.

Szkolenie zakończyliśmy wprowadzeniem do pomiarów terenowych w systemie całkowicie elektronicznym, czyli z szkicowaniem w jaskini na urządzeniu PDA (tzw. palmtop). Po krótkim wykładzie, ponownie udaliśmy się do jaskiń, gdzie każdy z kursantów miał możliwość narysowania ostrym(!) rysikiem szkicu dla jednego czy dwóch odcinków pomiarowych. Z uwagi na późną porę, opracowanie tych rysunków musiało już zostać pozostawione jako zadanie domowe.

W kursie wzięło udział 27 osób z następujących klubów: Sopocki KTJ, SCC, SDG, ST, KKTJ, SŁ, SW, SBB, TKG Vertical, KKS, STJ KW Kraków, SGW. Zajęcia prowadzili Jacek Szczygieł (KKS), Paulina Piechowiak (WKTJ), Dariusz Lubomski (Sopocki KTJ), Michał Ciszewski (KKTJ) oraz Mateusz Golicz (RKG „Nocek”), a w pierwszym dniu szkolenia pomagała nam również Izabella Luty (SW).

Gratuluję kursantom przebrnięcia przez te dwa intensywne dni, kadrze zaś dziękuję za zaangażowanie. W latach 2013 – 2016 przez szkolenia, które prowadzimy co roku niemal w tym samym zespole, przewinęło się już ok. 120 osób! Dziękujemy nie tylko Fundacji „Elementarz” za udostępnienie nam szkoły w Łutowcu na bazę naszego kursu, ale i koleżankom i kolegom ze Speleoklubu Świętokrzyskiego za zaangażowanie w poszukiwania alternatywnej bazy. Szkolenie nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie dysponowali stosowną ilością sprzętu do ćwiczeń – podziękowania należą się więc również kierownictwu wypraw w Hagengebirge, w Prokletije oraz Andrzejowi i Michałowi Ciszewskiemu.

Mateusz Golicz

Partnerzy
Partnerzy techniczni