Tegoroczne manewry odbyły się w dniach 3-5.06.2016 w kamieniołomie Blachówka. Organizatorem ćwiczeń był Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego.
Pierwszego dnia odbyła się unifikacja podstawowych technik, które były wykorzystywane podczas ćwiczeń w kolejnych dniach. Omówiono techniki autoratownictwa jaskiniowego tj. uwalnianie poszkodowanego z przyrządów do wychodzenia oraz do zjazdu, a także uwalnianie poszkodowanego z trawersu oraz przejazd z poszkodowanym przez przepinkę. Ponadto omówiono budowę i obsługę balansu i flaszencuga.
W sobotę uczestnicy zajęć zostali podzieleni na dwa niezależne zespoły gdzie pod okiem instruktorów PZA przeprowadzili pozorowaną akcję w podziemiach tarnogórskich. Działania w podziemiach usprawniła komunikacja telefoniczna na linii „Krucha Studnia – Studnia Z Kratą – Baza” z wykorzystaniem sprzętu udostępnionego przez PSP Radzionków.
Akcja była dość wymagająca dla uczestników gdyż łączyła w sobie techniki ratownicze jak i techniki autoratownicze wykorzystywane w jaskiniach. Na pierwszym epizodzie w „Studni z Trawersem” każda z grup musiała uwolnić poszkodowanego z trawersu następnie po zabezpieczeniu poszkodowanego w noszach wykorzystując techniki transportu poziomego należało pokonać pierwszy odcinek poziomy tj. około 300 m korytarzy o różnym nachyleniu i ukształtowaniu.
Kolejnym etapem była tzw. Krucha Studnia gdzie należało wyciągnąć poszkodowanego w noszach z dna studni wykorzystując techniki ratownicze. Po przejściu z noszami krótkiego i „mokrego” odcinka poziomego uczestnicy musieli pokonać wraz z noszami kolejny próg. Następnie po pokonaniu krętych korytarzy o rożnym nachyleniu gdzie występowała również woda uczestnicy zajęć mieli za zadanie na tzw. Studni z Kratą przećwiczyć techniki autoratownicze tj. uwalnianie poszkodowanego z przyrządów do zaciskowych, zjazd z poszkodowanym przez przepinkę oraz wyciągniecie poszkodowanego dowolną metodą nad krawędź studni.
Kolejny etap – dojście do „Studni z Żerdką” wymagał od uczestników pokonania z noszami dość długiego poziomego odcinka korytarzy. Po dojściu i pokonaniu studni oraz wąskich błotnistych korytarzy nosze były przetransportowane do otworu.
Całość akcji zajęła uczestnikom ok. 7 godzin.
Równolegle do zajęć pod ziemią odbyło się spotkanie grupy wsparcia oraz członków Grupy Ratownictwa Jaskiniowego. Odbyły się zajęcia teoretyczne z zakresu komunikacji poprowadzone przez psychologa biznesu Marysię Płuciennik. Następnie została przeprowadzona unifikacja niektórych technik ratownictwa jaskiniowego.
Kolejnego dnia zajęć ćwiczenia odbyły się na dwóch obiektach przemysłowych w Tarnowskich Górach tj. na szybie przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz na nieczynnym kominie w Tarnowskich Górach – Lasowicach.
Ćwiczenia były oparte głównie o linowe techniki przemysłowe.
Przeprowadzono ćwiczenia z zakresu transportu pionowego z wykorzystaniem m.in kosza ratowniczego.
Natomiast uczestnicy spotkania GRJ przeprowadzili pozorowaną akcję w podziemiach tarnogórskich. Akcja była oparta o epizod nurkowy oraz linowe techniki ratownicze. Akcja trwała ok. 6 godzin.
W trzydniowych zajęciach łącznie wzięło udział ok. 50 osób reprezentujących różne środowiska, byli to taternicy jaskiniowi zrzeszeni w PZA, członkowie GOPR, członkowie grup wysokościowych PSP, członkowie PSP, OSP, SAR oraz GRJ
Kadrę instruktorską stanowili: Michał Konarski, Michał Macioszczyk, Piotr Stelmach, Robert Matuszczak, Dariusz Sapieszko.
Niniejszym pragniemy podziękować PSP Radzionków za wsparcie w organizacji i przeprowadzeniu ćwiczeń, Zarządowi Zabytkowej Kopalni Srebra za udostępnienie obiektu do ćwiczeń, jak również właścicielowi komina w Lasowicach za udostępnienie obiektu do zajęć.