wróć
Polski Związek Alpinizmu

Hoher Göll 2014

Opublikowano: 16-09-2014; 17:37 przez mteg | Modyfikacja: 30-03-2016; 14:13 przez Emilia Karnecka

W dniach 15.08. – 5.09.2014. miała miejsce kolejna wyprawa eksploracyjna Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w masyw Hoher Göll.

Celem wyjazdu była kontynuacja eksploracji jaskiń w rejonie wschodniego ramienia masywu Hoher Göll (Salzburskie Alpy Wapienne). Obóz założyliśmy w wielkiej nyży skalnej tzw. Zakrystii (Sakristei, 1336/24) na wys. ok. 1800 m n.p m. Działaliśmy przede wszystkim w jaskiniach Gruberhornhöhle (1336/29) oraz Gamssteighöhle (1336/48). Ponadto odkryliśmy dwie nowe, niewielkie jaskinie i podjęliśmy próbę wejścia do jaskini Mondhöhle (1336/60), która jednak okazała się zablokowana korkiem śnieżnym.

W jaskini Gruberhornhöhle eksplorację prowadziliśmy z punktu biwakowego w sali Oaza (gł. ok. -550 m względem dolnego otworu). Poszukiwaliśmy stamtąd połączenia tej jaskini z systemem Hochscharte. W związku z tym, ponownie sprawdziliśmy wszystkie potencjalne ciągi, ktore mogłyby prowadzić do tego połączenia. W szczególności w Rennbahncanyon wspięliśmy ok. 14 m na jego górny poziom, co pozwoliło nam na przeszukanie stropu z negatywnym rezultatem. Podjęliśmy także próbę pokonania ciasnego przełazu w rejonie Cebulowych Grządek (przekop z 2013 roku), która również zakończyła się niepowodzeniem.

Hoher Goll 2014 - Komin w Gamssteighöhle
Komin w poziomych partiach Gamssteighöhle (fot. M. Golicz)

W Gamssteighöhle z dna studni „Złoto dla Zuchwałych“, odkrytej w 2013 roku, zjechaliśmy ok. 100 m szerokimi meandrami do głębokości -280 m. Następnie, trawers wąskiego, ok. 60 m długości „Kolejnego Meandra“ doprowadził nas do suchego, poziomego piętra, w którym założyliśmy biwak (gł. -284 m). Po usilnych próbach odnalezienia kontynuacji poziomego piętra, 130-metrowym meandrem „Pożegnanie z Gangami“ dotarliśmy nad krawędź obszernej, ślepej „Studni Abażurowej z Podsufitką i Rozetami“ o głębokości 103 m. Potem dokonaliśmy trawersu pod stropem studni, przechodząc do okna, które doprowadziło nas do kolejnych 80 m ciągów. Dalsza eksploracja jaskini w tym rejonie wymaga pokonania punktowego zwężenia z silnym ciągiem powietrza, za którym widoczna jest wyraźna kontynuacja. Sprawdzenia wymaga również co najmniej jeszcze jedno okno pośrodku 103-metrowej studni oraz zjazd za wodą w „Kolejnym Meandrze”.

Hoher Goll 2014 - Studnia w Gamssteighöhle
Studnia Abażurowa z Podsufitką i Rozetami (fot. M. Macioszczyk)

W ramach działalności powierzchniowej odkryliśmy „Jaskinię w Cieniu Księżyca“ 1336/145 (gł. 18.9 m, dł. 29 m) oraz „Jaskinię Latawca“ 1336/281 (gł. 22.9 m, dł. 60.2 m), obydwie bez widocznej możliwości kontynuacji.
Bardzo niekorzystna pogoda (ciągłe opady) pokrzyżowała plany powierzchniowe tj. poszukiwania otworów w ścianach oraz uniemożliwiła planowaną działalność w Jaskini Błądzących we Mgle (1336/306).

W trakcie wyprawy miał miejsce incydent medyczny – na biwaku w jaskini Gruberhornhöhle doszło do utrudniającego korzystanie z uprzęży oparzenia wrzątkiem. Poszkodowany po zaopatrzeniu wyszedł o własnych siłach.

Ogółem, w czasie trwania wyprawy odkryliśmy i skartowaliśmy 1073 m korytarzy.

Hoher Goll 2014 - Retransport sprzętu
Retransport sprzętu po akcji ratunkowej w Tennengebirge (fot. M. Golicz)

Poza działalnością merytoryczną, w pierwszych dwóch dniach wyjazdu większość zespołu została oddelegowana do udziału w akcji ratunkowej polskiego grotołaza, który uległ wypadkowi w masywie Tennengebirge. Wyznaczone nam przez kierownictwo akcji zadanie rozpoczęło się bezpośrednio po wydobyciu poszkodowanego na powierzchnię i polegało na retransporcie sprzętu medycznego oraz deporęczowaniu układów ratowniczych.

Przy okazji transportów do Zakrystii, przy użyciu śmigłowca zlikwidowaliśmy całkowicie depozyt w starym obozie na przełęczy Hochscharte oraz w kooperacji z klubem w Salzburgu przetransportowaliśmy ok. 750 kg materiałów, które posłużą do remontu należącej do klubu chatki biwakowej zlokalizowanej w Zakrystii.

Hoher Goll 2014 - Porządki z drewnem
Porządki z drewnem do remontu chatki (fot. M. Golicz).

W wyprawie wzięli udział: Norbert Skowroński, Piotr Stelmach, Michał Macioszczyk, Piotr Graczyk, Paulina Piechowiak, Amadeusz Lisiecki i Adam Łada z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego; Michał Wyciślik, Joanna Przymus, Mateusz Golicz (kierownik wyprawy) z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek“; Jacek Szczygieł i Miłosz Dryjański z Katowickiego Klubu Speleologicznego; Paweł Mazurek i Michał Składzień z Sekcji Grotołazów Wrocław; Ali Salehpour, Ahmad Asghari Khatouni, Nazanin Yaghmaei z ISCMF (Irańskiej Federacji Wspinaczki Sportowej i Alpinizmu)

Partnerzy
Partnerzy techniczni