wróć
Polski Związek Alpinizmu

Sprawozdanie z wyprawy Leoganger Steinberge 2015

Opublikowano: 25-09-2015; 0:00 przez mteg | Modyfikacja: 30-03-2016; 14:33 przez Marek Karnecki

Wyprawa odbyła się w terminie 1.08-23.08.2015.

Po przyjeździe na miejsce zostaje przeprowadzony transport sprzętu i żywności oraz założony obóz w górnej części kotła Nebelsbergkar na wysokości 2300 m n.p.m.
Na powierzchni lapiazu napotykamy bardzo mało śniegu, co stwarza możliwość eksploracji nowych otworów. Pomimo niskiego stanu śniegu niektóre znane nam otwory jaskiń były zamknięte. Nad otworem jaskini Veteranenschacht stanowiącej część systemu jaskini CL-3 zalegał gruby płat śnieżny, który ze względu na wysokie temperatury powietrza topił się szybko, a wpływający do otworu jaskini ciek wodny uniemożliwiał działalność w niej do końca wyprawy.

W pierwszej części wyprawy prowadzona była działalność w jaskini CL-3 w oparciu o biwak założony na głębokości 350 m w Trietriakowskiej Galerii. W czasie pierwszej akcji  udało się pokonać ponad 30 m długości trawers do okna w Studni X na głębokości 440 m, który doprowadził do początku Galerii Za Oknem. Galeria jest kontynuacją Galerii A Czy Żeś Piwo Przyniósł, doprowadzającej do Studni X. Galeria rozwija się na północ i prowadzi poprzez myte ciągi, poprzecinane lustrami tektonicznymi, na kontakcie z którymi powstają zawaliska.  W końcowej części Galerii z Sali Luster, prowadzi ciasna zawaliskowa pochylnia kończąca się namuliskiem możliwym do przekopania. W całej Galerii zauważalny jest wyraźny ciąg powietrza. Zgodnie z danymi pomiarowymi najdalszy wyeksplorowany punkt odległy jest o około 50 m od Systemu Lamprechtsofen. Poziom galerii jest najbardziej interesujący pod względem możliwości połączenia z Systemem Lamprechtsofen, ponieważ większość znajdujących się poniżej ciągów będzie najprawdopodobniej doprowadzać do strefy syfonalnej. W Galerii znajdują się również ciągi boczne z których część pozostała do eksploracji. Zawaliskowy charakter galerii znajdujących się w tym rejonie jest konsekwencją ich usytuowania pod największą depresją w Nebelsbergkarze, która postała na skrzyżowaniu licznych pęknięć tektonicznych.

W związku z małą ilością opadów udało się prowadzić ekplorację poniżej zawaliska na dnie Studni X. W prowadzącej na północ Zaginionej Galerii udało się przejść górnym piętrem zawaliska i dotrzeć do sali stwarzającej kilka możliwości dalszej eksploracji. Została również wyekplorowana prowadząca na południe od Zaginionej Galerii Kryształowa Galeria doprowadzająca do podstawy komina i kilku ciągów kontynuujących się w górę.

Niski poziom śniegu w awenach w okolicy obozu pozwolił na eksplorację niektórych z nich, które zazwyczaj były zamknięte przez korki śnieżne. Jedna z jaskiń połączyła się z Systemem Lamprechtsofen, dzięki czemu system ma kolejny, siódmy otwór.

W Jaskini Furkaschacht została podjęta kolejna próba sforsowania korka lodowego na głębokości 55 m. Stan lodu w stosunku do ubiegłego roku nie uległ zmianie. Pomimo podjętych prób nie udało się przebić przez zwężenie zamknięte lodem.

W Jaskini Smoczej, która usytuowana jest powyżej ciągów eksplorowanych w czasie tegorocznej wyprawy, udało dotrzeć do niższego piętra meandra. Eksploracja została zatrzymana na krawędzi ok. 15 m studni.

W związku z odkryciami w Jaskini CL-3 podjęliśmy decyzję o powrocie do Jaskini PL-92/2, czyli najwyższego otworu Lamprechtsofen. Odbyło się kilka akcji poręczowania połączonego z ponownym dokładnym pomiarem ciągu głównego, co ma na celu podjęcie w przyszłym roku eksploracji w kominach znajdujących się najbliżej nowo odkrytych ciągów w  Jaskini CL-3.

W czasie całej wyprawy prowadzona była eksploracja powierzchniowa w efekcie której sprawdzono około 50 otworów.

W czasie wyprawy zostało wyeksplorowane łącznie 1210 m.

W Jaskini CL-3 zostało zmierzone 510 m i po tegorocznej wyprawie jaskinia osiągnęła sumaryczną długość 7720 m.

Uczestnicy wyprawy:
Andrzej Ciszewski KKTJ – kierownik
Krzysztof Bębenek KKTJ
Michał Ciszewski KKTJ
Marcin Czart KKTJ
Jacek Dajda KKTJ
Miłosz Dryjański KKS
Marcin Gala Speleoklub Warszawski
Agata Klewar KKTJ
Krzysztof Kukułka KKTJ
Artur Madej KKTJ
Robert Matuszczak Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Henryk Nowacki KKTJ
Andrzej Porębski Speleoklub Dąbrowa Górnicza
Włodzimierz Porębski KKTJ
Tomasz Snopkiewicz KKTJ
Jerzy Verey KKTJ
Wiesław Wilk KKTJ
Ewa Wójcik KKTJ
Bogusław Wypych Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego
Magdalena Wypych Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Kierownik wyprawy
Andrzej Ciszewski          

 

Kryształy w Kryształowej Galerii, Jaskinia CL-3 – fot. Michał Ciszewski

Pomiary w Kryształowej Galerii, Jaskinia CL-3 – fot. Michał Ciszewski

Galeria za Oknem, Jaskinia CL-3 – fot. Michał Ciszewski

Lustro tektoniczne, Jaskinia CL-3 – fot. Michał Ciszewski

Partnerzy