wróć
Polski Związek Alpinizmu

GRJ: Manewry ratownictwa jaskiniowego w Irlandii

Opublikowano: 16-04-2019; 22:12 przez eMCe | Modyfikacja: 8-05-2019; 21:45 przez Ewelina Raczyńska

W dniu 6 kwietnia 2019 roku członkowie GRJ oraz przedstawiciele GOPR wzięli udział w manewrach organizowanych przez irlandzkich przyjaciół z ICRO (Irish Cave Rescue Organisation).
Manewry odbyły się w The Coolagh River Cave, w rejonie krasowym Burren, hrabstwo Clare. The Coolagh River Cave jest systemem jaskiniowym rozciągniętym pomiędzy zboczami dwóch wzgórz: Slieve Elva oraz Knockaunsmountain. Swojemu umiejscowieniu, niewielkiej głębokości oraz irlandzkiej pogodzie jaskinia zawdzięcza mokry charakter, typowy dla tego regionu. Drugą niedogodności którą “ugościli” nas Irlandczycy był meander biegnący do wyjścia jaskini, utrudniający transport poszkodowanego w noszach.

fot. Tomasz Pawłowskifot. Tomasz Pawłowski

Bardzo miłym zaskoczeniem w czasie manewrów był udział dużej grupy polskich grotołazów mieszkających na stałe w Irlandii. Pozwoliło to nam poznać specyfikę irlandzkich klubów jaskiniowych oraz życie toczące się w nich. W czasie wolnym od manewrów koledzy z ICRO zapoznali nas z podziałem kompetencji w ratownictwie górsko-jaskiniowym oraz uwarunkowaniami działania ich organizacji.

Polską stronę reprezentowali:

Ewelina Raczyńska GRJ
Tomasz Pawłowski GRJ
Tomasz Rybak GRJ
Piotr Gawlas GRJ
Grześ Michałek GOPR
Ryszard Glowacki GOPR
Sławek Parzonka GRJ GOPR
Michał Smaga GRJ

 fot. Tomasz Pawłowski  fot. Tomasz Pawłowski

Ogromne podziękowania dla kolegi Artura Lacha, bez którego ten wyjazd nie doszedłby do skutku a także dla kolegów: Duncan Foster, Adam De Eyto i Terry Casserly z ICRO za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w manewrach.
Dziękujemy również Jimowi Warny za super przedstawienie relacji z akcji nurkowo jaskiniowej podczas działań ratowniczych w Tajlandii.

Michał Smaga

   

Partnerzy
Partnerzy techniczni