wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > PFNteam100: Piątka wspinaczy w programie stypendialnym.

PFNteam100: Piątka wspinaczy w programie stypendialnym.

Opublikowano: 26-02-2021; 14:01 przez Tomek Mazur | Modyfikacja: 8-03-2021; 7:10 przez Arkadiusz Kamiński

W miniony poniedziałek odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie konferencja inaugurująca nową odsłonę programu stypendialnego Polskiej Fundacji Narodowej: PFNteam100. Piątka wspinaczy została beneficjentami programu stypendialnego. W tegorocznej edycji do Aleksandry i Natalii Kałuckich dołączyła Aleksandra Mirosław, Patrycja Chudziak i Jakub Ziętek.

Program PFNteam100 to projekt bezpośredniego finansowego wsparcia młodych utalentowanych i najlepiej rokujących polskich zawodników w wieku 17-26 lat, którzy są objęci systemem sportu młodzieżowego, uprawiają indywidualne sporty olimpijskie i paraolimpijskie (letnie i zimowe), a także są członkami kadr narodowych wszystkich polskich związków sportowych.

– Chciałbym Państwu podziękować za to, że tak wspaniale pracujecie. Wspólnota Team100 przywiozła do Polski w ostatnich latach 450 medali. To osiągnięcie, za które jesteśmy wdzięczni. Jesteście bardzo ważni nie tylko dlatego, że z orzełkiem na piersi reprezentujecie Polskę, jesteście także przykładem dla innych – podnosząc poziom sportu wyczynowego przyczyniacie się do rozwoju sportu masowego. Sport amatorski bez przykładu dawanego przez sportowców wyczynowych byłby mniej atrakcyjny – mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński, zwracając się bezpośrednio do beneficjentów programu PFNteam100.

Sportowcy objęci Programem Team100 dostarczyli Polakom wiele radości i niesamowitych emocji, zdobywając w czasie wszystkich edycji 133 złote, 128 srebrnych i 189 brązowych medali w imprezach o randze mistrzowskiej w różnych dyscyplinach i kategoriach wiekowych w sportach olimpijskich oraz paraolimpijskich. Najbardziej znanymi i utytułowanymi beneficjentami programu są m.in.: tenisistka Iga Świątek, kulomiot Konrad Bukowiecki czy biegaczki Ewa Swoboda i Sofia Ennaoui.

– W portfolio Polskiej Fundacji Narodowej ten program jest bardzo szczególny, ponieważ dzięki niemu możemy współuczestniczyć w sukcesach wybitnych sportowców. Ten program to opowieść o nadziei, pasji, samodyscyplinie, bardzo ciężkiej pracy. Uczestnictwo w tym programie to także zobowiązanie. Państwo stają się ambasadorami, obligują się do snucia tej pięknej opowieści o Polsce, o tym, co najważniejsze w sporcie – podkreślił prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.

– Dzięki temu wsparciu zawodnicy spokojnie mogą się przygotowywać do najważniejszych imprez. Beneficjenci są inspiracją dla sportowców, którzy jeszcze programem nie są objęci. Jestem przekonana, że dzięki temu w przyszłości zdobędziemy jeszcze więcej medali – dodała dyrektor Instytutu Sportu Urszula Włodarczyk.

IMG_3040

Program PFNteam100

Program Team100 powstał w 2017 r. z inicjatywy pani premier Beaty Szydło oraz Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki we współpracy z Polską Fundacją Narodową (mecenas projektu) i Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym, który jest operatorem i partnerem merytorycznym projektu. Środki finansowe służące realizacji programu są środkami Polskiej Fundacji Narodowej.

Celem programu jest wsparcie sportowców w obszarze procesu szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa, a także w obszarze pozasportowym, aby umożliwić im łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.

Środki otrzymane w ramach programu można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Oprócz wsparcia finansowego zawodnicy otrzymują możliwość wykonania badań kondycji zdrowotnej i fizycznej w Instytucie Sportu – PIB.

1 stycznia 2021 roku projekt został wznowiony pod nową nazwą PFNteam100 w formule obejmującej 250 beneficjentów reprezentujących 29 dyscyplin olimpijskich i 12 paraolimpijskich.

IMG_3058

 

Źródło: gov.pl

Partnerzy
Partnerzy techniczni