Celami eksploracyjnymi wyprawy, która odbyła się w terminie 27.07 – 21.08.2014, były jaskinie: CL-3 i Furkaschacht.
Po przyjeździe na miejsce zostaje rozłożony obóz w górnej części kotła Nebelsbergkar na wysokości 2300 m n.p.m. Następnie przeprowadzony zostaje transport sprzętu i żywności do obozu.
Pomimo stosunkowo niedużej ilości śniegu na powierzchni lapiazu, w otworach większości jaskiń napotykamy duże ilości śniegu bądź korki śnieżne, wymagające przekopania.
Główne cele eksploracyjne tegorocznej wyprawy to jaskinie: CL-3 i Furkaschacht.
W jaskini Furkaschacht, korek lodowy, który zatrzymał nas w ubiegłym roku utrzymuje się w niezmienionym stanie, uniemożliwiając wejścia w głąb jaskini poniżej poziomu -55 m.
Działalność w jaskini CL-3 rozpoczęła się od założenia biwaku na głębokości 350 m w Trietriakowskiej Galerii i zainstalowaniu systemu łączności telefonicznej Nicola, który poprawnie funkcjonował do końca wyprawy.
Biwak w Trietriakowskiej Galerii w CL-3 (fot. M. Ciszewski)
W wyniku poślizgnięcia się na biwaku, Tomasz Snopkiewicz doznał stłuczenia klatki piersiowej i urazu dłoni. Urazy okazały się niegroźne i wyszedł z jaskini o własnych siłach. W pierwszej fazie działalności w oparciu o biwak została rozpoznana możliwość dotarcia do okna w Studni X na głębokości 430 m. W czasie tego oraz kolejnego biwaku w efekcie trudnej wspinaczki zostało osiągnięte okno, które po kilku metrach doprowadziło do zwężającego się komina.
Posiłek na biwaku w Trietriakowskiej Galerii w CL-3 (fot. M. Ciszewski)
Ze względu na panujące bardzo złe warunki atmosferyczne od początku wyprawy działalność w pozostałych obiektach nie mogła być praktycznie prowadzona. W drugiej części wyprawy, po ustąpieniu opadów śniegu, gdy działalność mogłaby zostać wznowiona, wystąpiła konieczność utrzymania gotowości znaczącej części ekipy ze względu na akcję ratunkową odbywającą się w Jaskini Jack Daniels w masywie Tennengebirge.
W tym okresie prowadzona była w niewielkim zakresie eksploracja powierzchniowa. Po trzech tygodniach wyprawy została podjęta decyzja o przerwaniu działalności, gdyż panujące warunki atmosferyczne mogłyby uniemożliwić wycofanie sprzętu z jaskini CL-3 w późniejszych dniach.
W sumie w czasie wyprawy zostało skartowanych około 350 m korytarzy. W jaskini CL-3, w Studni X pozostało do eksploracji drugie okno, będące potencjalną kontynuacją galerii doprowadzającej do Studni. Ze względu na zbyt wysoki stan wody, nie była możliwa eksploracja najniżej położonego punktu w tym ciągu, osiągniętego w ubiegłym roku.
Po tegorocznej wyprawie Jaskinia CL-3 osiągnęła sumaryczną długość 7210 m.
Nacieki lodowe w Jaskini Smoczej (fot. M. Ciszewski)
W wyprawie udział wzięli:
Andrzej Ciszewski – KKTJ – kierownik
Krzysztof Bębenek – KKTJ
Michał Ciszewski – KKTJ
Teresa Ćwikła – SKTJ Nowy Sącz
Jacek Dajda – KKTJ
Miłosz Dryjanski – KKS
Marcin Grych – KKTJ
Agata Klewar – KKTJ
Krzysztof Kukułka – KKTJ
Robert Matuszczak – WKTJ
Andrzej Porębski – Speleoklub Dąbrowa Górnicza
Włodzimierz Porębski – KKTJ
Tomasz Snopkiewicz – KKTJ
Natalia Tabak – SKTJ Nowy Sącz
Jan Wołek – KKTJ
Ewa Wójcik – KKTJ
Bogusław Wypych – SKTJ Nowy Sącz
Andrzej Ciszewski