W dniach 21. – 28.07.2013 w Brnie (Republika Czeska) miał miejsce 16. Międzynarodowy Kongres Speleologii.
Kongresy odbywają się co cztery lata. Poprzedni był w USA, zaś następny będzie w Australii. Zasadniczym wydarzeniem w zorganizowanej części kongresu były referaty, które przez pięć dni prezentowane były równolegle w kilku salach. Wszystkie wystąpienia były ograniczone do 20 minut, a ich treść była przeznaczona zarówno dla naukowców zajmujących się jaskinami (sesje ogólne oraz bloki poświęcone: speleogenezie, biologii, rekonstrukcji paleoklimatu, archeologii, paleontologii, jaskiniom niekrasowym oraz sztucznym), jak również dla osób po prostu na poważnie chodzących po jaskiniach (oblegany blok o eksploracji w różnych rejonach świata, pomiary i mapy jaskiń, historia speleologii, ochrona jaskiń).
W ramach kongresu odbyły się wycieczki do okolicznych jaskiń Morawskiego Krasu. Były także wystawy fotografii, plakatów (naukowych, ale także o eksploracji), planów jaskiń, sztuki inspirowanej jaskiniami. Była SpeleoOlimpiada (najlepszy wynik na zacisku: mężczyźni 15 cm, kobiety 14 cm). Były pokazy filmów, pokazy 3D. Były spotkania różnych komisji roboczych, a także spotkania ad-hoc. Były koncerty w plenerze i był uroczysty bankiet. Było walne zgromadzenie Międzynarodowej Unii Speleologicznej (UIS). Nie sposób było uczestniczyć we wszystkich tych wydarzeniach. Trzeba było ograniczać się i wybierać.
Na szczęście, to nie wydarzenia były najważniejsze. Przede wszystkim, na kongresie było 1100 grotołazów i speleologów z całego świata, z którymi można było porozmawiać, wyjść na miasto, umówić się na akcję w jaskini, na eksplorację, na współpracę naukową, albo po prostu na kontakt w przyszłości.
Nasz kraj reprezentowali naukowcy (m.in. Michał Gradziński, Helena Hercman, Andrzej Tyc, Jan Urban, Michał Gąsiorowski), grotołazi zrzeszeni w PZA (Andrzej Ciszewski, Michał Ciszewski, Ewa Wójcik, Tomasz Pawłowski, Ola i Mateusz Golicz, Magda Słupińska, Mariusz Polok) i naukowcy zrzeszeni w PZA (Ditta Kicińska, Jacek Szczygieł).
W trakcie walnego zebrania UIS wybrano nowe władze Unii. Dotychczasowy prezes, Andrew Eavis, przeszedł na emeryturę, a jego miejsce zajął koreańczyk, Kyung Sik Woo. Zmieniła się także nieco obsada biura. Do grona UIS przyjęto trzy nowe kraje (m.in. Iran).