W dniach 18-19 października 2014 r. w Tatrach Zachodnich odbyły się już po raz kolejny warsztaty z zakresu pierwszej pomocy – postępowanie powypadkowe. Celem szkolenia było nabycie praktycznych umiejętności w rozpoznawaniu i postępowaniu w nagłych stanach zagrożenia życia, spowodowanych urazem, z uwzględnieniem warunków jaskiniowych.
Program szkolenia obejmował dwa dni. Pierwszego – przypomniane i przećwiczone zostały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym zabezpieczenie i opieka nad poszkodowanym w miejscu zdarzenia (jaskinia).
Fot. 1. Zabezpieczenie poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgosłupa przy użyciu kamizelki KED (fot. A. Nieciąg)
Fot. 2. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne z użyciem AED (fot. A. Nieciąg)
Podsumowaniem dnia było spotkanie z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego – Bogusławą Chlipałą (pracownik Działu Udostępniania) i Grzegorzem Lorkiem (Straż Parku) – oraz Kazimierzem Szychem (ratownik TOPR, instruktor taternictwa jaskiniowego). Tematem przewodnim spotkania były wypadki jaskiniowe na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zajęcia, w dniu drugim, miały charakter symulowanych zdarzeń klinicznych. By jak najbardziej przybliżyć uczestnikom warunki, w jakich może znaleźć się potencjalny poszkodowany oraz naoczni świadkowie, warsztaty przeniesione zostały do jaskini Zimnej oraz w okolice otworu południowego jaskini Mroźnej.
Fot. 3. Wypadek nurkowy (fot. M. Forczek)
Fot. 4. Upadek z wysokości – stabilizacja odc. szyjnego kręgosłupa (fot. A. Nieciąg)
W warsztatach uczestniczyli grotołazi z:
- Akademickiego Klubu Grotołazów,
- Klubu Wysokogórskiego Kraków,
- Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego,
- Speleoklubu Olkusz,
- Speleoklubu Łódź,
- Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.
W roli prowadzących wystąpili:
- Agnieszka Nieciąg – ratownik medyczny, instruktor taternictwa jaskiniowego
- Kasia Forczek – ratownik KSRG
- Miłosz Forczek – instruktor ratownictwa górskiego