wróć
Polski Związek Alpinizmu

#PZA’4’UA

Opublikowano: 7-04-2022; 15:01 przez Piotr Bunsch | Modyfikacja: 11-04-2022; 13:27 przez Piotr Bunsch

Screenshot_20220407-151559_Chrome

Polski Związek Alpinizmu dla środowiska wspinaczkowego z Ukrainy. 

 PZA4UA – RU – перевод     PZA4UA – UA – переклад       Plakat z QR-kodem  

Brutalna i bezprawna inwazja Rosji na Ukrainę wywołała w Europie największy od czasów drugiej wojny światowej exodus ludności cywilnej. W tej dramatycznej sytuacji otwarliśmy nasze mieszkania, domy, serca i bez żadnej kalkulacji uruchomiliśmy pomoc dla uchodźców. Do klubów czy na komercyjne ściany wspinaczkowe trafiła również spora grupa wspinaczy z Ukrainy. Osoby te otrzymały w tych miejscach natychmiastową pomoc i wsparcie, za które w imieniu całego środowiska bardzo dziękujemy.  Wśród  nich są również młode zawodniczki i zawodnicy. Spora część z nich to nieletnia młodzież wymagająca nie tylko opieki trenerskiej, ale również opieki w dosłownym słowa tego znaczeniu. Naszym celem i powinnością jest udzielenie wsparcia tym młodym osobom. Wojna na Ukrainie nie skończy się w perspektywie tygodni, a skala emigracji ludności Ukraińskiej do Polski i Unii Europejskiej jest ogromna. Oprócz licznych lokalnych inicjatyw, również tych systemowych, chcielibyśmy zainicjować pomoc dla środowiska wspinaczkowego na poziomie międzynarodowym.  

Nie jesteśmy w stanie samodzielnie zabezpieczyć wszystkich potrzeb ze środków klubów, czy z budżetu PZA. Kompleksowa pomoc jest również wielkim finansowym wyzwaniem dla niejednej polskiej rodziny. Jako przedstawiciele środowiska chcielibyśmy zwrócić się z prośbą do całej społeczności wspinaczkowej Świata o udzielenie nam wsparcia finansowego…

… Zanim poprosimy o wsparcie chcielibyśmy jednak dokładnie określić skalę zjawiska. Prosimy Was o pomoc. Jeśli znacie osoby z Ukrainy które potrzebują pomocy, poproście je o wypełnienie krótkiej ankiety. Możecie również wypełnić ankietę razem.

Link do ankiety.

Poniżej przedstawiamy planowane etapy projektu

  1. Ankieta.

Szczegółowa ankieta ma nam dać obraz sytuacji – czyli pomóc w opisaniu dokładnej skali zjawiska. Jeśli już pozyskamy wiedzę o liczbie i potrzebach tych osób, to będziemy w stanie ocenić potrzebny do pozyskania budżet i kierunki działań.

2. Zbiórka pieniędzy.

Zostanie uruchomiona akcja crowfundingowa. Wszystkie zebrane środki będą przekazane w 100% organizacjom, które już teraz pomagają osobom poszkodowanym oraz zostaną wykorzystane na zakupy wskazane przez potrzebujących.

Wszystkie koszty operacyjne pokrywamy z własnych środków. Będziemy Was informować, gdzie trafiają środki i jakie działania są podejmowanie dzięki nim.

3. Promocja projektu. 

Kolejny krok to promocja projektu:  

  • Wysłanie oficjalnej prośby o wsparcie do federacji i związków krajowych w UE i na Świecie (UIAA, IFSC). 
  • Wysłanie informacji do klubów, portali górskich i wspinaczkowych w UE i na Świecie.
  • Promocja projektu wśród światowych elit (Instagram, Facebook). 
  • Promocja na stronie pza.org.pl oraz polskich portalach wspinaczkowych. 
  • Budowanie wspólnie możliwie największych zasięgów na portalach społecznościowych.

4. Podział i wypłata środków pomocowych. 

Dołożymy wszelkich starań aby pozyskane środki w odpowiedniej kwocie trafiły do najbardziej potrzebujących. Będziemy z beneficjentami w stałym kontakcie. Zależy nam aby ukraińscy wspinacze w perspektywie upływającego czasu, poczuli się w Polsce jak w domu – wspinali się, chodzili do szkoły, studiowali, nauczyli języka, pracowali i stawali się samodzielni. 

Polski Związek Alpinizmu jest jedynie organizatorem akcji  oraz  gwarantem  rzetelności i przejrzystości rozliczeń. Wszystko jest w rękach środowiska wspinaczkowego. 

Zapraszamy do udziału w projekcie i pomocy na każdym etapie. 

Wszelkie pytania należy kierować do: 

Olga Tanasheva – koordynator projektu.

olga.tanasheva@pza.org.pl 

 

Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu

Partnerzy