wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Dyskwalifikacja Piotra Schaba

Dyskwalifikacja Piotra Schaba

Opublikowano: 3-04-2023; 16:24 przez Emilia Karnecka

W trakcie kontroli antydopingowej przeprowadzonej u Piotra Schaba w trakcie Mistrzostw Polski w Boulderingu w Lublinie 21 maja 2022 r. wykazano, że w jego organizmie znajdowała się substancja zabroniona w postaci LGD-4033 (ligandrol), zaliczana do substancji nieokreślonych „S.1.2 – inne środki anaboliczne” z Listy Substancji i Metod Zabronionych WADA z 2022 roku. Analiza próbki B to potwierdziła. W wyniku przeprowadzonego postępowania Panel Dyscyplinarny I instancji Polskiej Agencji Antydopingowej postanowieniem z dn. 24 stycznia 2023 r. uznał Piotra Schaba za winnego naruszenia przepisów antydopingowych i nałożył na niego karę 4 lat dyskwalifikacji. Okres dyskwalifikacji liczony jest od 15 czerwca 2022 r. Jednocześnie unieważniono wyniki indywidualne uzyskane przez zawodnika we wspomnianych zawodach wraz z przepadkiem medali i nagród.

Piotr Schab został usunięty z listy zawodników kadry narodowej we wspinaczce sportowej. Zawodnik nie może także uczestniczyć w rywalizacji we wspinaczce wysokogórskiej (Narodowy Ranking Wspinaczki Skalnej).

Polski Związek Alpinizmu jednoznacznie potępia przyjmowanie substancji zabronionych w rywalizacji sportowej, jak również inne naruszenia przepisów antydopingowych (w tym unikanie kontroli antydopingowych), jako całkowicie sprzeczne z duchem fair-play.

Partnerzy