wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Mechanior o trzy kroki do finału [PŚ Grindelwald]

Mechanior o trzy kroki do finału [PŚ Grindelwald]

Opublikowano: 15-05-2014; 21:02 przez mteg

Andrzej Mecherzyński-Wiktor zaliczył udany występ w Pucharze Świata w Grindelwald zajmiując 9 miesce w konkurencji bouldering.

// Zobacz też relacje: PŚ Chongqing // PŚ Baku //

Aż 139 zawodniczek i zawodników pojawiło się na arenie Pucharu Świata w Grindelwald, czyniąc tym samym imprezę najliczniejszą pojedyńczą odsłoną pucharowego cyklu. Poprzedni rekord frekwencyjny ustanowiony został w Hall w 2008 roku kiedy to startowało 135 uczestników. W Szwajcarii wystąpiła również 5-osobowy zespół Polski.

Najlepszą formą wśród naszych reprezentantów zabłysnął Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Pewnie przechodząc rundę kwalifikacyjną – ukończył wszystkie problemy i z 5 wynikiem awansował do półfinału. W kolejnej rundzie, po błyskotliwym początku, nie udało mu się znaleść właściwego rozwiązania na trzecim boulderze – co kosztowało popularnego „Mechaniora” sporo sił, potrzebnych na ostatnim problemie. Ostatecznie Mecherzyński zajął dobrą 9 pozycję.

Miejsce uzyskane przez rodowitego krakowiaka, a warszawiaka z wyboru – jest jednym z najlepszych uzyskanych w konkurencji boudering w seniorskiej stawce od lat. Warto jednak przypomnieć, że w kwietniu 2004 podczas Pucharu Świata w niemieckim Erlangen, Andrzej w swoim debiucie w międzynarodowych zawodach boulderowych zajął 6 lokatę. Niemniej największe sukcesy odnosił w czaśówkach zdobywając w 2001 roku wicemistrzostwo świata juniorów, a w 2004 roku w seniorskim PŚ w Daone uzyskał 5 pozycję.

Pozostali Polacy ukończyli rywalizację w rundzie kwalifikacyjnej: Jakub Główka był 41, Jakub Jodłowski – 49, Piotr Bunsch – 53, a debiutująca w światowym boulderingu Małgorzata Rudzińska – 43. Suchy wynik nie w pełni jednak oddaje, bo przy tak licznej stawce zawodników o miejscu zaczynają decydować nie tylko ilość ukończonych prób, ale ich ilość. Dobitnie przekonał się o tym choćby Jakub Główka, któremu milimetrów i sekund zabrakło do sięgnięcia topu i znalezienia się w półfinale.

W najbliższy piątek rozpoczną się kolejne pucharowe zawody w Innsbrucku, gdzie zgłoszonych zostało 179 (!) zawodników z 29 krajów, w tym liczna reprezentacja Polski w składzie: Piotr Bunsch, Jakub Główka, Jakub Jodłowski, Andrzej Mecherzyński-Wiktor, Karina Mirosław, Monika Prokopiuk oraz Małgorzata Rudzińska.