wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Ropek i Świrk wygrali Puchar Świata 2011!

Ropek i Świrk wygrali Puchar Świata 2011!

Opublikowano: 13-09-2011; 19:21 przez mteg

Zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek i zawodnik Columbia SMG Lubin Łukasz Świrk zwyciężyli w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2011 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas!

Dzięki Edycie i Łukaszowi najwspanialszy hymn świata Mazurek Dąbrowskiego został odegrany dwukrotnie w Changzhi. Gratulujemy!

Edyta i Łukasz najlepszymi zawodnikami świata sezonu 2011!

Polacy dzięki równym startom w poszczególnych eliminacjach pucharu zapewnili sobie wystarczającą ilość punktów i to ona dała im zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Do ostatniej chwili, do finałowej eliminacji Pucharu, która odbywała się w dniach 7–8 września w chińskim Changzhi, nie mogliśmy być pewni ostatecznego rozstrzygnięcia.

Edyta Ropek wygrywa Puchar Świata 2011!

„To był najcięższy sezon w mojej karierze, pełen upadków i wzlotów, jednak jestem mistrzynią ostatnich edycji. Wszystkie trzy puchary świata zdobywałam właśnie podczas ostatnich edycji, podczas najbardziej emocjonujących finałów. W Changzhi dałam z siebie fizycznie i psychicznie wszystko. Zdobycie tego pucharu jest spełnieniem moich marzeń, jestem szczęśliwa.” — komentowała na gorąco Edyta.

„Dziękuję moim trenerom Sebastianowi Dembickiemu, Arkadiuszowi Kamińskiemu i przede wszystkim mojej psycholog Marzannie Herzig. Dziękuję Wam za cierpliwość do mojej osoby, za nieustanne wsparcie, za wiarę i za bardzo ciężkie treningi. Dedykuję to zwycięstwo właśnie Wam.” — powiedziała po starcie zawodniczka Azotów Tarnów Alpinus Team.

Startujący w Chinach Jędrzej Komosiński z PGNiG AZS PWSZ Tarnów podczas finałowej eliminacji w Changzhi uplasował się na ósmej pozycji. W klasyfikacji pucharowej Jędrzej zajął wysokie siódme miejsce.

Warto przypomnieć, że Edyta Ropek w sezonie 2011 czterokrotnie stawała na podium pucharów świata. Sezon rozpoczęły zawody w Mediolanie, gdzie wywalczyła trzecią lokatę. Później przyszło zwycięstwo we francuskim Chamonix, gdzie również ustanowiła swój życiowy rekord na dystansie 15 metrów czasem 9,19 sekundy. Następne były zawody na słynnej zaporze wodnej w Daone, gdzie zajęła trzecie miejsce. W czwartej eliminacji w Guide/Xining Ropek zajęła szóste miejsce. Jednak to finały w Changzhi przeważyły szalę zwycięstwa, trzecie miejsce, a raczej wygrana pojedynku Ropek–Krasawina, przesądziło o zwycięstwie Polki! To był naprawdę niewiarygodny sezon doświadczonej w międzynarodowych startach tarnowianki.

Edyta przyznała, że „to był najcięższy bieg sezonu, już po eliminacjach wiedziałam, że na nią trafię. To był bieg o wszystko, tak naprawdę od jego rezultatu zależało to, czy w ogóle stanę na podium Pucharu w tym sezonie. Gdybym przegrała ten pojedynek, nawet nie wiem czy punktami załapałabym się na trzecie miejsce.” — mówiła o swoim starcie Edyta, dodając: „Jestem pewna, że wiele osób nie dawało mi szans na wygranie tego pojedynku, zwłaszcza, że Maria kilka dni wcześniej ustanowiła nowy rekord świata. Ja po prostu walczyłam, robiłam to co kocham najbardziej, wiedziałam, że nie mam nic do stracenia. Chciałam wygrać i zrobiłam to!”

Puchar Świata 2011 w Changzhi — Edyta Ropek trzecia.

Zmagania w Changzhi zwyciężyła Alina Gajdamakina z Rosji, przed reprezentantką Chin Cuilian He. Trzecia była Edyta Ropek. Wśród mężczyzn zwyciężył Jewgienij Wajczekowski z Rosji, przed reprezentantem Indonezji Pandu Asmoro Galar i zawodnikiem Rosji Siergiejem Abdrakmanowem.

W klasyfikacji generalnej PŚ 2011 zwyciężyli Polacy, na kolejnych miejscach uplasowali się Maria Krasawina i Sergiej Sinitsyn — drugie miejsca; Alina Gajdamakina i Siergiej Abdrakmanow — trzecie miejsca (wszyscy z Rosji).

Sezon 2011 jest przełomowym sezonem we wspinaczce na czas, poziom sportowy znacznie wzrósł porównując z poprzednimi latami. Po 2009 i 2010 roku mamy nowe rekordy świata na 15-metrowej ścianie, do rywalizacji włączyły się nowe państwa, które rozpoczęły specjalizację w czasówkach: Francja, Austria, Niemcy, Włochy czy Iran.