Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Edyta zwycięża w PŚ w Chamonix!

Edyta zwycięża w PŚ w Chamonix!

Opublikowano: 13-07-2011; 19:48 przez mteg

Edyta Ropek z MKS Tarnovia zwyciężyła w drugiej eliminacji Pucharu Świata 2011 we wspinaczce na czas, rozgrywanej 12 lipca w Chamonix. Rewelacyjny czas 9,13 sekundy w rundzie eliminacyjnej uzyskała Aleksandra Rudzińska ze Skarpy Lublin.

W rozegranych u podnóża Mont Blanc zawodach pucharowych świetnie zaprezentowali się polscy zawodnicy. Edyta Ropek zwyciężyła w rywalizacji kobiet, uzyskując w jednym z finałowych biegów świetny czas 9,19 sekundy na dystansie 15 metrów. Jeszcze lepszy czas uzyskała druga z Polek zakwalifikowanych do finału — Aleksandra Rudzińska w rundzie eliminacyjnej pobiegła w czasie 9,13 sekundy. Niestety w kolejnych rundach Ola biegała słabiej i ostatecznie uplasowała się na 7 miejscu. Czasy obu zawodniczek stawiają je obecnie w ścisłej światowej czołówce.

PŚ 2011 — Chamonix — podium kobiet.

Bardzo dobrze podczas tych zawodów zaprezentował się Łukasz Świrk z SMG Lubin, który po awansie do finału zmierzył się z równie szybkim Marcinem Dzieńskim z PM Tarnów. Ten pojedynek zwyciężył Łukasz, zaś Marcin ostatecznie został sklasyfikowany na 13 pozycji. W kolejnej fazie finału Łukasz zmierzył się z Czechem Liborem Hrozą. Mimo rewelacyjnych czasów poniżej 7 sekund, Polak nie zdołał pokonać Czecha — różniąca czasów wynosiła zaledwie 0,04 sekundy! (6,79 s Łukasza do 6,75 s Libora). Łukasz ostatecznie został sklasyfikowany na wysokim, piątym miejscu.

PŚ 2011 — Chamonix — Łukasz Świrk.

O mniejszym szczęściu mogą mówić pozostali reprezentanci Polski, którzy znaleźli się poza finałem. Klaudia Buczek z MKS Tarnovia uplasowała się na 18 miejscu, zaś kontuzjowana Monika Prokopiuk ze Skarpy Lublin na 19 miejscu. Jędrzej Komosiński z KU AZS PWSZ Tarnów uplasował się na 32 pozycji.

W zawodach startował również Filip Babicz; w konkurencji prowadzenie sklasyfikowany został na 62 miejscu.

Podczas Pucharu w Chamonix zawodnicy uzyskiwali świetne czasy, między innymi nieoficjalnie pobity został rekord świata mężczyzn, rekord Europy kobiet (przez Aleksandrę Rudzińską), czy rekord Polski mężczyzn (przez Łukasza Świrka). Niestety w związku z tym, że ściana na której rozgrywane były zawody nie spełniała wszystkich kryteriów IFSC, nie uzyskała ona odbioru sędziego głównego Johanesa Altnera. Czasy uzyskane na tych zawodach mają jedynie charakter nieoficjalny.