wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Chudziak drugą wicemistrzynią Europy! [MEJ 2014]

Chudziak drugą wicemistrzynią Europy! [MEJ 2014]

Opublikowano: 22-06-2014; 0:04 przez mteg

Na imponującej ścianie w Ratho pod Edynburgiem zostały rozegrane Mistrzostwa Europy Juniorów w konkurencji na czas i prowadzenie. Świetnie spisała się Patrycja Chudziak (Pol-Inowex Skarpa Lublin) zdobywając sprinterski brązowy medal w kategorii juniorek.

Lublinianka rozpoczęła rundę kwalifikacyjną w imponującym stylu, uzyskując czas 9.06s na 15-metrowej ścianie – drugi wynik spośród wszystkich tartujących dziewczyn w Edynburgu. Ledwo trzy lata temu taki wynik byłby seniorskim rekordem Europy wśród kobiet, bliskim rekordu świata – postęp w czasówkach jest niebywały.


Pewny pochód Patrycji Chudziak przez kolejne rundy zatrzymał się w półfinale, gdzie uległa Rosjance Anastazji Manujlowej, odpadając od ściany. W biegu o brązowy medal Polka pewnie pokonała Anastazję Kloczkową. Smaczku w tym pojedynku dodaje fakt, że rok temu Rosjanka podczas MEJ w Imst najpierw wygrała konkurencję, a nastepnie została zdyskwalifikowana za doping. Tym samym nasza zawodniczka została wicemistrzynią Europy, przesuwając się o oczko wyżej.


Patrycja Chudziak, na codzień trenująca pod okiem Grzegorza Gajaszka w klubie Pol-Inowex Skarpa Lublin jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich wspinaczek ostatnich lat. Najważniejszymi jej dotychczasowymi sukcesami na arenie międzynarodowej były: złoty medal MEJ 2012, wspomniany srebrny medal MEJ 2013, 10m. podczas seniorskich ME 2013 oraz sporo medali PEJ.

Patrycja Chudziak 2
Patrycja z brązowym medalem MEJ (fot. Grzegorz Gajaszek)

Choć więcej medali Polacy nie przywieźli to jednak na tym nie koniec dobrych wyników. W kategorii młodzieżowców: Adrian Chmiała i Piotr Schab (obaj KS Korona Kraków) zajęli odpowiednio 6 i 7 miejsce w konkurencji prowadzenia. A ich rówieśnik Karol Denis (Pol-Inowex Skarpa Lublin) w czasówkach uplasował się również na 7 pozycji. Wśród juniorek dobrze zaprezentowała się także Katarzyna Kwiatkowska (Pol-Inowex Skarpa Lublin) kończąc zawody sprinterskie na 6 miejscu. Co warte podkreślenia wszyscy wymienieni powyżej startują pierwszy rok w swoich kategoriach, a odliczając starszych konkurentów zajeliby medalowe pozycje. Można zatem mieć nadzieję, że w nieodległej przyszłości doczekamy się jeszcze większych sukcesów.

Pozostałe miejsca Polaków: Natalia Woś (10m – czas / 28m – prowadzenie), Tomasz Sordyl (10m – czas), Agata Żyśko (13m – czas / 35m – prowadzenie), Ida Kupś (15m – prowadzenie), Katarzyna Ekwińska (17m – prowadzenie), Barbara Salwińska (29m – prowadzenie).

W najbliższym czasie przed nami kilka imprez juniorskich spod znaku Pucharu Europy, a już we wrześniu w Arco – MEJ w boulderingu.

Klasyfikacja drużynowa wg. punktacji olimpijskiej


W klasyfikacji opartej na punktacji olimpijskiej Polska zajęła 8 miejsce – podobnie jak w roku ubiegłym. Tradycyjnie wygrała Rosja, a naszą reprezentację wyprzedziły również kraje alpejskie oraz Ukraina. Niemniej wyniki Polaków były lepsze od zdawać by się mogło takich potęg jak Niemcy, Wielka Brytania, czy Hiszpania.


 1. Rosja – 111

 2. Austria – 63

 3. Włochy – 60

 4. Francja – 60

 5. Ukraina – 35

 6. Słowenia – 26

 7. Szwajcaria – 20

 8. Polska – 16

 9. Niemcy – 11

 10. Belgia – 9

 11. Wielka Brytania – 8

 12. Szwecja – 8

 13. Serbia – 7

 14. Czechy – 6

 15. Izrael – 3

 16. Hiszpania – 1Więcej Informacji:


Aktualności i informacje o reprezentacji Polski można też znaleść na oficjalnej stronie w serwisie Facebook.

Reprezentację Polski wspierają:


MSiT


Milo


Holimedica


MotionLab

Partnerzy
Partnerzy techniczni