wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Projekt „W górę” 2017 – Jaworzno

Projekt „W górę” 2017 – Jaworzno

Opublikowano: 5-07-2017; 14:56 przez Bożena Bator | Modyfikacja: 5-07-2017; 22:40 przez Bożena Bator

Ogólnopolski projekt „W górę” ma na celu popularyzację wspinaczki sportowej oraz narciarstwa wysokogórskiego. W projekcie uczestniczą ośrodki: Bytom, Tarnów, Lublin, Rzeszów, Jaworzno, Kielce, Nowy Sącz, Zakopane. Dzisiaj zapraszamy Was na relacje z Jaworzna.

W zajęciach uczestniczyło w sumie ponad 70 dzieciaków z placówek oświatowych. Wybrani uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach wspinaczkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów i trenerów. Projekt pod auspicjami Polskiego Związku Alpinizmu jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (Program sport wszystkich dzieci” z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej). Beneficjenci nie pobierają odpłatności za udział w zajęciach.

Wspinaczka sportowa od zeszłego roku to dyscyplina olimpijska, więc nie jest to już zwykłe „wchodzenie do góry”. Oferuje naturalną formę ruchu, bezpieczną dawkę adrenaliny, buduje zaufanie w relacjach wspinacz-asekurant, wreszcie wpływa bardzo dobrze na kształtowanie układu kostnego dziecka – przeciwdziała i koryguje wady postawy.
Zajęcia w tym wieku to przede wszystkim dużo zabawy w nowej płaszczyźnie poruszania się – czyli w pionie. Okazało się, że wspinanie się wcale nie jest takie trudne, choć wyjście ciut wyżej ponad białą linię, do której trener pozwolił się zbliżyć, za pierwszym skutkuje strachem. Jednak, sądząc po reakcjach maluchów, można uznać, iż zajęcia się bardzo podobały. Wrócą na pewno i kolejnym razem już śmielej ruszą „W górę”.
Zajęcia będą się odbywały cyklicznie z podziałem na grupy.

Partnerzy:
Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie,
Uczniowski Klub Sportowy K-2,
i oczywiście Polski Związek Alpinizmu, który współfinansuje zadanie – koordynator Arkadiusz Kamiński
Zajęcia prowadzi trener II klasy we wspinaczce sportowej – mgr Grzegorz Tucki.

Partnerzy