wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Wystartował projekt „W górę 2016”

Wystartował projekt „W górę 2016”

Opublikowano: 9-06-2016; 20:34 przez Arkadiusz Kamiński | Modyfikacja: 9-06-2016; 20:37 przez Arkadiusz Kamiński

Ogólnopolski projekt „W górę” ma na celu popularyzację wspinaczki sportowej i narciarstwa wysokogórskiego. Jest realizowany w kilku miastach w Polsce przez Polski Związek Alpinizmu, a wybrani uczniowie szkół podstawowych i młodsi będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach wspinaczkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów i trenerów.

Projekt jest realizowany w Bytomiu, Jaworznie, Lublinie, Tarnowie oraz w obszarze narciarstwa wysokogórskiego – w Zakopanym. Projekt pod auspicjami Polskiego Związku Alpinizmu jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Beneficjenci nie pobierają odpłatności za udział w zajęciach.

logo-msit

W naszym kraju istnieje niewiele szkół, w których wspinaczka sportowa znajduje się na zajęciach wychowania fizycznego, chcemy wprowadzić wspinaczkę jako zajęcia fakultatywne na zajęcia Szkolnego Związku Sportowego, tzw. SKS-u lub np. na zajęciach placówek pozaszkolnych, np. Młodzieżowych Domów Kultury, Uczniowskich Klubów Sportowych oraz sekcji sportowych itp. Mamy wypracowane wzorce np. w Tarnowie, Jaworznie, Lublinie, Bytomiu które w przyszłości planujemy rozpowszechnić w całym kraju.” Grzegorz Tucki , trener – nauczyciel z Jaworzna.

 

20160609-01

 

Projekt jest kontynuowany trzeci rok i mamy nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ogólnopolskiego modelu szkoleniowego dotyczącego wspinania sportowego, a także szkolenia w narciarstwie wysokogórskim; prowadzenia naboru i budowania podstaw sekcji sportowych, przekazywania wiedzy na temat najważniejszych zagadnień związanych ze wspinaczką i bezpieczeństwem sportów górskich.” – Arkadiusz Kamiński, Członek Zarządu PZA.

 

20160609-02

Wspinanie dla dzieci to okazja do budowania zaufania w relacji wspinacz–asekurant, narciarstwo uczy zasad bezpieczeństwa poruszania się w ternie górskim, zajęcia to okazja do podniesienia poczucia własnej wartości, oswajanie się z wysokością i element adrenaliny, zagospodarowaniem czasu wolnego młodzieży i bardzo istotnym elementem profilaktycznym w wychowaniu młodego pokolenia. To jest bardzo dobra propozycja dla dzieci, proponująca bezpłatne zajęcia w dyscyplinach, które cieszą się coraz większą popularnością. Projekt we wszystkich ośrodkach jest na bieżąco realizowany, odbył się wstępny nabór, np. w Jaworznie został rozszerzony o zajęcia w formie półkolonii.

20160609-03

Partnerzy