Ze świetnymi rezultatami powróciła polska reprezentacja z moskiewskich Mistrzostw Świata: Natalia Kałucka została nową mistrzynią, Aleksandra Mirosław – brązową medalistką, a wszyscy zmieścili się w pierwszej dziesiątce!
W konkurencji wspinaczki na czas 19-letnia Natalia Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów), w swoim pierwszym wyścigu rundy finałowej pokonała swoją siostrę bliźniaczkę Aleksandrę Kałucką (ostatecznie 10 miejsce z czasem 7.87), która niedawno wróciła do rywalizacji po długiej przerwie spowodowanej otwartym złamaniem lewego podudzia. Po wygraniu ćwierćfinału z Elizavetą Ivanovą (Rosja), w półfinale i finale, młoda polska wspinaczka musiała zmierzyć się z dwiema olimpijkami z Tokio oraz posiadaczkami najszybszych czasów na świecie: Aleksandrą Mirosław (KW Kotłownia Lublin) i Julią Kapliną (Rosja).
Pomimo odpadnięcia Mirosław i potknięcia Kapliny, Natalia Kałucka nie brała niczego za pewnik i w dwóch finałowych biegach, przypieczętowała swoje półfinałowe zwycięstwo fantastycznym czasem 7,07 sekundy – jej nowym rekordem życiowym – i podpisując się czasem 7.18 w wielkim finale. Tym samym tarnowianka zakończyła rywalizację na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata ze złotym medalem na szyi: jej pierwszym międzynarodowym medalem jako seniorka.
– To było zawsze dla mnie bardzo duże marzenie i nie sądziłam, że spełnię je w wieku 19 lat. Gdy weszłam do czołowej czwórki, to pogodziłam się, że będę czwarta. I tak byłoby to dla mnie niebywałe osiągnięcie. Po prostu nie wierzę, w to co zrobiłam – tłumaczyła Kałucka w pierwszych wywiadach po zawodach.
W małym finale brąz wywalczyła Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin), zajmując trzecie miejsce z czasem 7,00 sekund, przed Ekateriną Baraszczuk (Rosja).
– Po Tokio było mi ciężko wejść w takie „flow” podczas zawodów. Igrzyska to było dla mnie bardzo duże przeżycie. Sześć tygodni później startowałam w mistrzostwach świata. To było trudne i nie do końca wyszło. Natomiast powoli analizujemy, co nie wyszło i dlaczego. Robimy to wszystko pod kątem mistrzostw świata w Szwajcarii w 2023 roku, żeby tam osiągnąć wyższe miejsca – podsumowała swój występ brązowa medalistka MŚ i aktualna rekordzistka świata, która w Moskwie uzyskała najlepszy czas zawodów: 6.99.
W finałowej „szesnastce” znalazły się też Anna Brożek (KU AZS PWSZ Tarnów) i Patrycja Chudziak (KW Kotłownia Lublin). Pierwsza przegrała z Kapliną w ćwierćfinale, a druga z Capucine Viglione (Francja) w 1/8 finału.
Duże nadzieje związane były z występem Marcina Dzieńskiego (KU AZS PWZS Tarnów), który w uzyskał w kwalifikacjach najszybszy czas. Mistrz świata z 2016 roku tym razem nie powtórzył jednak sukcesu. Przegrał w 1/8 finału z Kazachem Riszatem Chajbullinem, zajmując ostatecznie 10 miejsce.
Złoty medal wywalczył Danił Boldyriew (Ukraina), srebrny Erik Noya Cardona (Hiszpania), a brązowy Noah Bratschi (USA).
Wyniki Polaków:
- 1m. Natalia Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów),
- 3m. Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin),
- 8m. Anna Brożek (KU AZS PWSZ Tarnów),
- 9m. Patrycja Chudziak (KW Kotłownia Lublin),
- 10m. Aleksandra Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów),
- 10m. Marcin Dzieński (KU AZS PWSZ Tarnów).
Polscy medaliści Mistrzostw Świata 1991-2021:
- 1993 – 3m. Renata Piszczek (czasówki),
- 1995 – 3m. Renata Piszczek (czasówki),
- 2001 – 3m. Tomasz Oleksy (czasówki),
- 2003 – 2m. Tomasz Oleksy (czasówki),
- 2003 – 3m. Tomasz Oleksy (bouldering),
- 2005 – 3m. Edyta Ropek (czasówki),
- 2007 – 2m. Edyta Ropek (czasówki),
- 2014 – 2m. Klaudia Buczek (czasówki),
- 2014 – 3m. Aleksandra Mirosław (czasówki),
- 2016 – 1m. Marcin Dzieński (czasówki),
- 2018 – 1m. Aleksandra Mirosław (czasówki),
- 2018 – 2m. Anna Brożek (czasówki),
- 2019 – 1m. Aleksandra Mirosław (czasówki),
- 2021 – 1m. Natalia Kałucka (czasówki),
- 2021 – 3m. Aleksandra Mirosław (czasówki).