Podsumowanie cyklu akcji szkoleniowych we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas (styczeń – marzec 2025)
W okresie od stycznia do marca 2025 roku zorganizowano cykl zgrupowań i konsultacji dla zawodników specjalizujących się we wspinaczce sportowej na czas. Celem tych działań było doskonalenie patentów na przebiegnięcie drogi do czasówek (standardu IFSC), elementy treningu siły i mocy, a także zwiększenie świadomości w zakresie antydopingu oraz prawidłowego żywienia.
Zawodnicy uczestniczyli w treningach podczas których, w zależności od stopnia zaawansowania, doskonalili technikę pokonywania standardowej 15-metrowej drogi do wspinaczki na czas oraz biegali w parach, gdzie każdy bieg był rejestrowany wraz z pomiarem czasu. Pozwoliło to na analizę postępów oraz identyfikację obszarów wymagających dalszego doskonalenia. Aby symulować warunki zawodów, przeprowadzono sesje treningowe w formacie zbliżonym do przebiegu zawodów.
W ramach działań edukacyjnych, Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) przeprowadziła szkolenie dotyczące zasad antydopingu. Pani Uta Kuhn w niezwykle ciekawy i przystępny sposób zapoznała zawodników z aktualnymi przepisami, listą substancji zabronionych oraz procedurami kontroli antydopingowej. Podkreśliła znaczenie uczciwej rywalizacji i negatywne konsekwencje stosowania dopingu.
Zorganizowano również warsztaty z zakresu dietetyki sportowej, prowadzone przez specjalistę z firmy Made by Diet. Zawodnicy zdobyli wiedzę na temat optymalnego odżywiania wspierającego wydolność organizmu, regenerację oraz przygotowanie do zawodów. Program szkolenia został starannie dopasowany do specyfiki wspinaczki sportowej w konkurencji na czas. Prowadząca szkolenie Pani Klaudia Buczek, wykazała się nie tylko głęboką wiedzą teoretyczną, ale również praktycznym doświadczeniem, co pozwoliło na efektywne przekazanie informacji dopasowane do grupy odbiorców.
W cyklu akcji szkoleniowych wzięli udział zarówno zawodnicy z kadry młodzieżowej jak i seniorskiej. Treningi dały możliwość naszym sportowcom na przesuwanie swoich rekordów życiowych na drodze do bicia rekordów świata. Wykorzystała ją większość uczestników szkoleń, ustanawiając swoje nowe “życiówki” nawet po kilka razy w całym cyklu.
Już niebawem pierwszy tegoroczny sprawdzian, czyli Puchar Polski w kategoriach junior młodszy i junior (U17, U19) oraz Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców (U21) w konkurencji na czas w Toruniu na początku kwietnia.
Zespół szkolenia kadry młodzieżowej
Dofinansowano ze środków, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki