wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Dwa medale sióstr Kałuckich. Polska druga w klasyfikacji medalowej na AMŚ w Innsbrucku.

Dwa medale sióstr Kałuckich. Polska druga w klasyfikacji medalowej na AMŚ w Innsbrucku.

Opublikowano: 19-06-2022; 9:14 przez Wspinaczka Sportowa

Reprezentacja Polski z dwoma medalami zakończyła udział w Akademickich Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej, które od wtorku były rozgrywane w Innsbrucku. – Spełniliśmy nasze założenia. Ta kadra za dwa lata może być jeszcze silniejsza – uważa Tomasz Mazur, opiekun naszej drużyny w austriackich zawodach.

287283002_707115470658755_8234063423678034511_n

Obóz biało-czerwonych znów ma powody do satysfakcji. Podobnie w dwóch poprzednich edycjach AMŚ, także i tym razem nasi wspinacze wracają do kraju z medalami. W ubiegły wtorek siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie zajęły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w rywalizacji we wspinaczce na czas.

Przed wyjazdem do Austrii liczyliśmy na dwa medale i cieszymy się, że udało się spełnić założenia. Z drugiej strony pozostaje u nas lekki niedosyt, gdyż niewiele brakowało do bardziej okazałego występu – komentuje Tomasz Mazur, szkoleniowiec reprezentacji Polski na AMŚ we wspinaczce sportowej.

Podczas czterodniowych zawodów wysoko uplasowały się także inne Polki. Piąta we wspinaczce na czas była debiutująca na międzynarodowej arenie Agata Lesiewicz, a w prowadzeniu – Ida Kupś. Zmagania na tyrolskich ściankach zdominowali Japończycy, którzy wyłączając wspinaczkę na czas, zdobyli jedenaście na dwanaście możliwych krążków. Głównie dzięki temu Polacy w klasyfikacji medalowej zajęli drugie miejsce (ex aequo z gospodarzami).

Zawody były niezwykle stresujące i intensywne. Austriacy byli perfekcyjnie zorganizowali mistrzostwa, wszystko było na wysokim poziomie. Nieszczęsny był jedynie system pomiaru czasu, co było dla nas niezrozumiałe, ale przetrwaliśmy z nim – opowiada Mazur – W statystyce znów zgadza się, że wracamy z miejscami na podium, ale budujący dla nas jest także fakt, że coś drgnęło w wynikach naszych zawodników w boulderingu i prowadzeniu. Liczyliśmy na dobre występy Kupś, która chociaż nie do końca wierzyła, to niewiele brakowało jej do zdobycia brązowego medalu. Z kolei Olafowi Malinowskiemu zabrakło dwóch chwytów, żeby z siedemnastego miejsca przesunąć się na dziewiąte – dodaje.

Następne AMŚ we wspinaczce sportowej odbędą się w 2024 roku w słoweńskim Koprze.

286655301_707115480658754_1937261277049366982_n

Optymistycznie można podchodzić do kształtu naszej reprezentacji w tej imprezie. Poza Kupś naszą kadrę tworzyli 21-latkowie, więc jest szansa, że za dwa lata znów powalczą o medale. Do tego dojdą młodsze roczniki, gdzie przynajmniej dwóch-trzech zawodników może wzmocnić naszą siłę w prowadzeniu i boulderingu. Trzeba myśleć, jak zoptymalizować reprezentację, żebyśmy mogli cieszyć się w Słowenii z kolejnego udanego występu naszej kadry – wyraża nadzieję Mazur.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

[Źródło: Pasja AZS]

 


 

Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinacze sportowej w Innsbrucku – Wyniki

Kobiety

Na czas – 1. Aleksandra Kałucka (Polska) 2. Giulia Randi (Włochy), 3. Natalia Kałucka (Polska) (…) 5. Agata Lesiewicz (Polska)

Prowadzenie – 1. Nonoha Kume (Japonia), 2. Melina Costanza (USA), 3. Ryu Nakagawa (Japonia) (…) 5. Ida Kupś (Polska)

Bouldering – 1. Ryu Nakagawa (Japonia), 2. Mao Nakamura (Japonia), 3. Mia Aoyagi (Japonia) (…) 14. Ida Kupś (Polska), 17. Natalia Kałucka (Polska), 23. Aleksandra Kałucka (Polska), 30. Agata Lesiewicz (Polska)

Mężczyźni

Na czas – 1. Tobias Plangger (Austria), 2. Darren Skolnik (USA); 3. Lukas Knapp (Austria) (…) 21. Bartłomiej Podlewski (Polska)

Prowadzenie – 1. Hidemasa Nishida (Japonia), 2. Taisei Homma (Japonia), 3. Sohta Amagasa (Japonia) (…) 17. Olaf Malinowski (Polska)

Bouldering – 1. Ryo Omasa (Japonia), 2. Kento Yamaguchi (Japonia), 3. Sohta Amagasa (Japonia) (…) 19. Olaf Malinowski (Polska)

Klasyfikacja medalowa AMŚ we wspinaczce sportowej:
1. Japonia – 11 medali (4 złote, 3 srebrne, 4 brązowe)
2. Austria – 2 medale (1 złoty, 1 brązowy)
2. Polska – 2 medale (1 złoty, 1 brązowy)
4. Stany Zjednoczone – 2 medale (2 srebrne)
5. Włochy – 1 medal (srebrny)

Skład reprezentacji Polski na AMŚ we wspinaczce sportowej:

Kobiety: Natalia Kałucka (klub: KU AZS ANS Tarnów/uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie), Aleksandra Kałucka (KU AZS ANS Tarnów/Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie), Ida Kupś (KS Korona Kraków/Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Agata Lesiewicz (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Mężczyźni: Olaf Malinowski (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Politechnika Lubelska), Bartłomiej Podlewski (KS Sportiva Tarnów/Politechnika Krakowska).

Partnerzy