Akademia Trenerska: Współczesne koncepcje treningu w warunkach hipoksji
Rozpoczęta została nowa edycja szkoleń Akademi Trenerskiej. Pierwsze tegoroczne szkolenie dotyczyło najnowszych koncepcji treningu w warunkach niedoboru tlenu na podstawie aktualnych publikacji naukowych oraz badań własnych specjalisty w dziedzinie hipoksji prof. Miłosza Czuby.
Podczas szkolenia trenerzy zapoznali się z ogólnym zagadnieniem hipoksji, metodami treningowymi (podzielonymi na trzy koncepcje: mieszkaj wysoko – trenuj wysoko, mieszkaj wysoko – trenuj nisko, mieszkaj nisko – trenuj wysoko), możliwościami treningu wysokościowego w rehabilitacji oraz sprawami adaptacji i aklimatyzacji przed zawodami. Istotnym było zwrócenie uwagi nie tylko na hematologiczne mechanizmy adaptacyjne do stanu hipoksji związane z erytropoezą, ale również m.in. na kapilaryzację mięśni, stężenie mioglobiny, aktywność glikotyczną mięśni, koszty energetyczne wysiłku etc. Tym samym wskazano na możliwości treningu wysokościowego w sportach siłowych i szybkościowo-siłowych.
W szkoleniu wzięli udział między innymi trenerzy PZA: Ewa Białkowska, Robert Wykręt, Marcin Rzeszótko i Tomasz Mazur.
W bieżącym roku Akademia Trenerska planuje ponad 20 szkoleń dla przedstawicieli polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich, szefów wyszkolenia, trenerów kadry, trenerów zaplecza kadry, trenerów grup Team 100 oraz trenerów asystentów – beneficjentów programu Super Trener. Aby wziąć udział w szkoleniu należy zalogować się na stronie: https://akademiatrenerska.pl
Akademia Trenerska Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego
Akademia Trenerska jest projektem finansowanym ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. AT cechuje charakter niekomercyjny, a główną motywacją do działania jest podnoszenie poziomu wiedzy, nabywanie nowych umiejętności i kształtowanie pożądanych w sektorze sportu postaw społecznych wśród trenerów i instruktorów. W odpowiedzi na potrzeby szkoleniowe sektora sportu stworzyliśmy wiele programów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 2000 trenerów i instruktorów. Programy szkoleniowe są tworzone we współpracy z ekspertami, przedstawicielami polskich związków sportowych oraz z MSiT. Biorą w nich udział przedstawiciele wszystkich związków sportowych w zakresie sportów olimpijskich i paraolimpijskich.