wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Klaudia Buczek wicemistrzynią świata!

Klaudia Buczek wicemistrzynią świata!

Opublikowano: 15-09-2014; 6:18 przez mteg

Bardzo dobry występ odnotowała reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Świata w Gijon. W konkurencji wspinaczki na czas Klaudia Buczek zdobyła srebrny medal, a Aleksandra Rudzińska – brązowy.

Dość nietypowo rozegrane zostały tegoroczne Mistrzostwa Świata w konkurencji wspinaczki na czas. Zwykle kwalifikacje i runda finałowa mają miejsce tego samego dnia lub nazajutrz. A w Hiszpanii zostały przedzielone dwoma dniami przerwy, w czasie których rozgrywano rywalizację niepełnosprawnych wspinaczy oraz eliminacje prowadzenia.

Biało-czerwoni ze zmiennym szczęściem ukończyli pierwszy etap zawodów. Klaudia Buczek (Grupa Azoty AZS PWSZ Tarnów) zasygnalizowała jednak, że jest w dobrej formie wchodząc do rundy finałowej z 6 czasem. Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin) przedarła się z 10 pozycji, a jej koleżanka klubowa Patrycja Chudziak z 12 miejsca. O prawdziwym pechu może mówić Edyta Ropek (Grupa Azoty Tarnovia Tarnów), której przytrafiło się zatrucie pokarmowe i osłabiona zajęła dopiero 13 lokatę. Także narzekający na uraz nadgarstka Marcin Dzieński (Grupa Azoty Tarnovia Tarnów) po kwalifikacjach zajmował odległe – jak na jego możliwości – 12 miejsce. Niestety na tym etapie zakończyły rywalizację Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin), plasując się ostatecznie na 19 pozycji, oraz Anna Brożek (MKS PM Tarnów) – 25 miejsce.

Klaudia Buczek + Ola Rudzinska

Klaudia i Ola po biegu półfinałowym (fot. IFSC)

Runda finałowa to jednak koncertowy popis Polek. Klaudia Buczek najpierw eliminuje Elenę Markuszewą, a ćwierćfinale Julię Kaplinę – aktualną rekordzistkę Świata. Swoją szansę nie zapaszcza również Ola Rudzińska pokonując Julię Lewoczkinę, a następnie nieoczekiwaną ćwierćfinalistkę Darię Kan. Z kolei Edyta Ropek w zaciętym pojedynku wygrywa z Allą Marenycz, a następnie wykorzystuje błąd Anny Cyganowej, która zdecydowanie prowadząc pogubiła się przy końcu 15-metrowej drogi. Świetnie spisała się także nasza juniorka Patrycja Chudziak, która co prawda uległa Cyganowej, ale z czasem 8.86s zajęła miejsce 11. Ważne jednak, że lublinianka jest w dobrej formie przez zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Juniorów.

W męskiej stawce Marcin Dzieński już w 1/8 finałów trafia na trzykrotnego Mistrza Świata Qixin Zhonga. Dzieński, znany z walecznego charakteru pokonuje jednak Chińczyka, aby w kolejnej rundzie – decydującej o wejście do strefy medalowej zmierzyć się z Rezą Alipurshenazandifarem. Dramatyczny bieg w bardzo szybkim tempie wygrywa jednak Irańczyk o zaledwie 2/100 sekundy! Polak, który zakończył swój bieg z czasem 6.09, zajął ostatecznie 5 lokatę.

klaudia buczek

Klaudia walczy o złoto (fot. IFSC)

W półfinałach zatem znalazły się, aż trzy Polki – przeciowko Alinie Gajdamakinie. O wejście do ścisłego finału 35-letnia Edyta Ropek przegrywa jednak swój bieg z Rosjanką. A z „siostrobójczego” pojedynku Rudzińska-Buczek zwycięsko wychodzi tarnowianka. Zatem wewnętrzną sprawą Polek został bieg o trzecie miejsce: lublinianka niezbyt pewnie przystąpiła do niego, niemniej wygrała z doświadczoną Ropek. Dla Aleksandry Rudzińskiej to kolejny sukces w kategorii seniorów po zeszłorocznym Wicemistrzostwie Europy, a poprzedzony licznymi medalami juniorskimi.

Bieg o złoty medal i tytuł mistrzowski pomiędzy Klaudią Buczek oraz Aliną Gajdamakiną był zacięty i wyrównany do samego końca. O tryumfie Rosjanki zdecydował ostatni ruch do wyłącznika, dający przewagę zaledwie 17/100 sekundy! Dla młodej tarnowianki – tytuł wicemistrzowski – to największy sukces po zdobyciu Mistrzostwa Świata Juniorek w 2010 roku, a zarazem najważniejszy medal zdobyty przez Polaków we wspinaczce sportowej od 7 lat.

Klaudia Buczek + Ola Rudzinska

Polskie podium… (fot. IFSC)

Medale Polaków na seniorskich MŚ 1991-2014  • Innsbruck 1993 – 3m. Renata Piszczek (czas)

  • Genewa 1995 – 3m. Renata Piszczek (czas)

  • Winterthur 2001 – 3m. Tomasz Oleksy (czas)

  • Chamonix 2003 – 3m. Tomasz Oleksy (bouldering)

  • Chamonix 2003 – 2m. Tomasz Oleksy (czas)

  • Monachium 2005 – 3m. Edyta Ropek (czas)

  • Aviles 2007 – 2m. Edyta Ropek (czas)

  • Gijon 2014 – 2m. Klaudia Buczek (czas)

  • Gijon 2014 – 3m. Aleksandra Rudzińska (czas)

Więcej informacji


Aktualności i informacje o reprezentacji Polski można też znaleść na oficjalnej stronie w serwisie Facebook oraz pod hasłem: #PZAsport

Partnerzy reprezentacji Polski


MSiT


Milo


Holimedica


MotionLab

Partnerzy
Partnerzy techniczni