wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Komunikat organizacyjny 1/2022

Komunikat organizacyjny 1/2022

Opublikowano: 13-01-2022; 19:13 przez Wspinaczka Sportowa | Modyfikacja: 27-01-2022; 8:17 przez Wspinaczka Sportowa

W odpowiedzi na potrzeby środowiska, usprawniając obieg informacji, cyklicznie będą ukazywały się komunikaty zbierające najważniejsze sprawy odnoszące się do wspinaczki sportowej. Wszelkie uwagi dotyczące nie tylko samej treści, ale i formy przekazu prosimy zgłaszać na adresy: kws@pza.org.pl lub szkolenie.kws@pza.org.pl

Zarząd PZA:

W dniu 21 grudnia 2021 Zarząd PZA rozwiązał Komisję Wspinaczki Sportowej oraz uchylił dotychczasowy regulamin jej pracy. Misję przewodnictwa i stworzenia nowej Komisji podjął członek Zarządu – Piotr Bunsch. Więcej na: http://pza.org.pl/news/news-sport/rozwiazanie-kws-pza 

Z kolei na zebraniu w dniu 11 stycznia br. podjęto m.in. decyzję o przyjęciu ważnego Programu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024, który został opracowany przez trenera Mateusza Mirosława. Choć nadal pozostaje niewiadomą dokładny system kwalifikacyjny to utrzymany zostanie limit 2 zawodników na konkurencję/kategorię, a główne zawody kwalifikacyjne odbędą się w 2023/2024 roku.

Zarząd również przyjął nowy Regulamin kwalifikacji i powoływania kadry narodowej PZA we wspinaczce sportowej – który ma elastyczniej dostosowywać kadrę narodową do zmieniających się formatów współzawodnictwa (np. nowych konkurencji na Igrzyskach Europejskich 2023).

W sprawach kadry, podjęto również decyzję o Kryteriach i zasadach kwalifikacji do (seniorskiej) reprezentacji Polski na ME oraz PŚ/PE [AKTUALIZACJA. Przez pomyłkę został umieszczony niewłaściwy plik] – przy zastrzeżeniu, że możliwe będą zmiany, jak tylko zostanie opublikowany system kwalifikacji na IE – Kraków/Małopolska 2023. Istotną sprawą było też przywrócenie klas sportowych za współzawodnictwo we wspinaczce sportowej – wymagania oraz procedurę można znaleźć na stronie: http://pza.org.pl/sport/klasy-sportowe

Ostania, ale nie mniej ważna decyzja: nowym trenerem kadry narodowej juniorów został Paweł Wyciślik – tym samym można się spodziewać zintensyfikowania współpracy z trenerami klubowymi i prowadzącymi. 

W najbliższym czasie Zarząd pochyli się nad kwestiami kryteriów i zasad kwalifikacji na międzynarodowe zawody juniorskie oraz dla juniorów na zawody seniorskie, a także nad „Regulaminem zmiany barw klubowych” oraz nowymi „Przepisami Wspinaczki Sportowej (2022)”. 

Komisja Wspinaczki Sportowej:

Zgodnie z powyższym trwają prace nad ukonstytuowaniem się nowej Komisji, przyjęciem zaktualizowanego regulaminu oraz organizacją organów pomocniczych. Natomiast Piotr Bunsch – przewodniczący KWS, dopracowuje kalendarz zawodów krajowych dla seniorów i juniorów, który wkrótce zostanie opublikowany.

W przypadku zawodów dla dzieci: nie zostały jeszcze opublikowane programy dofinansowań przez MSiT – informacje zostaną niezwłocznie podane na stronie PZA, kiedy tylko się ukażą. 

Biuro PZA:

W zakładce dokumenty umieszone zostały nowe druki niezbędne do rozliczeń akcji szkoleniowych w roku 2022: http://pza.org.pl/sport/dokumenty

IFSC:

Koniec ubiegłego roku to intensywny czas pracy Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (IFSC). Poza ostatecznym ustaleniem kalendarza zawodów (https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/calendar), opublikowano nowy katalog sprzętu (https://cdn.ifsc-climbing.org/images/ifsc/Footer/Manufacturers/2022_IFSC_OfficialSportEquipment_HMV.pdf) oraz zatwierdzono wstępnie format olimpijski (Boulder & Lead) na Igrzyska w Paryżu. W roku 2022 w nowym formacie odbędą się zawody podczas Mistrzostw Europy w Monachium oraz Pucharu Świata w Chongqing – po tym projekt zostanie poddany ewaluacji, aby przyjąć ostateczne rozwiązania podczas paryskich Igrzysk.

Istotną zmianą w przepisach IFSC, która pojawi się w sezonie 2022 będzie zmiana formuły aktualizowanego rankingu światowego (2022_CUWR), który będzie miał teraz wpływ na limity zawodników z jednego kraju w cyklu pucharowym, przy czym cenne punkty będzie można też zdobywać podczas Pucharów Europy. Zmiany mają służyć ograniczeniu liczby uczestników zawodów międzynarodowych na poziomie światowym i promowaniu zawodów kontynentalnych. A w przypadku tych ostatnich mają się też pojawić w najbliższych latach zawody o niższej randze, organizowane w regionach europejskich.

W najbliższym czasie należy się też spodziewać określenia systemu kwalifikacji od Igrzysk Europejskich – Kraków/Małopolska 2024 oraz aktualizacji przepisów IFSC i IFSC Europe (m.in.: nowy format w bulderach juniorów, zmiana w liczbie finalistów).

Kadra narodowa:

W przyszłym tygodniu odbędzie się telekonferencja trenerów zawodników powołanych do kadry narodowej juniorów, na której omówiony zostanie plan szkolenia na rok 2022 oraz zasady kwalifikacji na międzynarodowe zawody juniorskie. Szczegóły zostaną przesłane bezpośrednio do wspomnianych trenerów. 

Partnerzy