wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Podsumowanie konferencji kadry szkoleniowej i osób współpracujących w Sosnowcu

Podsumowanie konferencji kadry szkoleniowej i osób współpracujących w Sosnowcu

Opublikowano: 28-11-2018; 8:21 przez Arkadiusz Kamiński

W miniony weekend w Sosnowcu odbyła się konferencja kadry szkoleniowej i osób współpracujących we wspinaczce sportowej. Spotkanie było przede wszystkim okazją do wymiany zdań i spostrzeżeń na temat mijającego sezonu, jak również przybliżenia kolejnych zmian w organizacji szkolenia PZA w 2019 roku. 

Oprócz przedstawicieli PZA, wśród zaproszonych gości obecny był przedstawiciel Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu, opiekun PZA w kontaktach z Ministerstwem Sportu i Turystyki Pan Tomasz Grzywacz, który zaprezentował zarówno przywileje jak i konsekwencje związane ze zmianą statusu dyscypliny po włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich.  

Jako że od 2019 roku wspinaczka sportowa wchodzi do Systemu Sportu Młodzieżowego oraz będzie częścią Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mieliśmy możliwość usłyszenia o zmianach jakie niesie za sobą włączenie naszego sportu do tych systemów oraz dyskusji na powyższe tematy. Poruszony został także temat zasad powoływania reprezentacji na zawody międzynarodowe i kwestii związanych z zasadami zmian barw klubowych.

20181125-03

Po części dyskusyjno-informacyjnej przyszedł czas na dalszą część konferencji. Pierwsze warsztaty z przygotowania motorycznego poprowadził nasz drugi gość Tomasz Stranc – trener przygotowania motorycznego GKS Piast Gliwice. Zaprezentował wnioski z Konsultacji Kadry Narodowej PZA w Tarnowskich Górach. Wyszliśmy bogatsi o bagaż zaleceń w pracy z młodzieżą wspinaczkową w zakresie podstawowego treningu motorycznego i profilaktyki urazów przeciążeniowych. 

cof

Kolejnym równie ciekawym gościem był Jan Zbranek – IFSC Chief Routesetter MŚ w Innsbrucku. Poprowadził warsztaty dla trenerów dotyczące specyfiki routesettingu międzynarodowego pod kątem przygotowania zawodników i kierunków ich treningu w konkurencji prowadzenie. Podczas oglądania nagrań z MŚ w Innsbrucku omówione zostały elementy przygotowania taktycznego, mentalnego i częściowo fizycznego zawodnika pod specyfikę kręcenia dróg.

cof

Drugiego dnia nie zwolniliśmy tempa – psycholog sportu Łukasz Gruszczyński poprowadził wykład podczas, którego poruszone zostały zagadnienia związane z rolą trenera i postawy trenerskiej w oddziaływaniu na zawodnika, elementy treningu mentalnego w treningu fizycznym i technicznym oraz sposoby komunikacji z rodzicami.

20181125-04

Po krótkiej przerwie podczas spotkania z koordynatorem/trenerem kadry narodowej juniorów i seniorów w pływaniu na cykl olimpijski 2012-2016 Tomaszem Pąchalskim omówiliśmy zasady organizacji szkolenia zawodników kadry narodowej na przykładzie kadry w pływaniu na wodach otwartych. W związku z włączeniem wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych i przydatnych informacji o podziale zakresu zadań i obowiązków dla poszczególnych członków wydziału szkolenia oraz zasad współpracy pomiędzy trenerami kadry, klubów i trenerów klubowych prowadzący danych zawodników. Poruszyliśmy także temat planowania szkolenia kadry narodowej w perspektywie czterolecia olimpijskiego.

20181125-01

Konferencje zakończył Patryk Czermak – pracownik naukowo-dydaktyczny AWF Wrocław, trener drugiej klasy wspinaczki sportowej oraz psycholog. Poruszył on kwestię wprowadzenia przez MSiT ram kwalifikacji w sporcie – w 2016 roku w Polsce weszła w życie ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, która wprowadza zupełnie nowe możliwości potwierdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Zaprezentowane zostały ogólne zasady ram kwalifikacji w sporcie w odniesieniu do instruktorów i trenerów sportu, a także korzyści i obowiązki dla kadry szkoleniowej i związków sportowych.

Po tak intensywnym weekendzie wszyscy obecni wyszli naładowani nową energią oraz z dużą garścią nowych informacji. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną konferencję kadry szkoleniowej i osób współpracujących we wspinaczce sportowej, która zaplanowana jest na 23 listopada 2019. Prezentacje prelegentów są dostępne do pobrania w linkach poniżej.

Kinga Kluska

Prezentacje do pobrania:

  1. Warsztaty przygotowania motorycznego – Tomasz Stranc – prezentacja PDF,
  2. Przestrzeń dla treningu mentalnego w przygotowaniu zawodników oraz wsparcie dla trenerów w zakresie komunikacji z rodzicami – Łukasz Gruszczyński – prezentacja PDF,
  3. Organizacja szkolenia zawodników kadry narodowej na przykładzie kadry narodowej w pływaniu na wodach otwartych – Tomasz Pąchalski – prezentacja PDF
  4. Krajowe ramy kwalifikacji w sporcie – Patryk Czermak – prezentacja PDF.

 

 

 

 

 

Partnerzy